Sayfayı Yazdır
 Fuar Listesi
Hartum Uluslararası Fuarı 
 
 
Hartum Uluslararası Fuarı
Hartum 23. Uluslararası Genel Ticaret ve Sanayi Ürünleri Fuarı
25.01.2006-03.02.2006
Türkiye Ulusal Katılım Organizasyonu
Hartum-Sudan
Fuar Detayı   Yerleşim Planı   Ülke Bilgisi   Sonuç Raporu   Fuar Destekleri
Son 10 yılda en hızlı büyüyen 2. ülke: SUDAN
Doğu ve Güney Afrika Ülkeleri Ortak Pazarı (COMESA-19 ülkenin üye olduğu 375 milyon kişilik dev bir pazar) üyesi olan Sudan, üye ülkeler içinde en büyük doğal kaynaklara sahip ülke konumundadır.

Afrika’nın en büyük yüzölçümüne sahip olan Sudan’da son yıllarda büyük ticari ve ekonomik gelişmeler yaşanmaktadır. 37 milyonu aşkın nüfusa sahip olan Sudan ekonomisindeki son yıllardaki büyüme hızı, Çin’den sonraki kaydedilen en yüksek büyüme hızıdır. Önümüzdeki yıllarda da yüksek büyüme hızının devam edeceği tahmin edilmektedir.

Yaşanan Barış Süreci ile Birlikte
Petrol Üretimi ve Gelirinde Büyük Artış Sağlandı…

Suudi Arabistan’dan başlayıp Çad’a kadar devam eden zengin petrol havzasının tam merkezinde yer alan Sudan’da, barış sürecine girilmesinin de etkisiyle petrol üretimi ve gelirinde büyük artış sağlandı.

5 Yıl Süreyle Kazanç ve Gümrük Vergisi Muafiyetleri…
Sudan’da yapılacak yatırımlara sağlanan teşvikler ve muafiyetler Türk yatırımcılar için cazip gözükmektedir. Önümüzdeki yıllarda gözle görülür bir gelişme gösterecek Sudan ekonomisi Türk ihraç malları ve yatırımcıları için çok iyi fırsatlar sunmaktadır.

Bu ülkede yapılacak yatırılmada devlet kolaylıklar sağlamakta ve 5 yıl süreyle kazanç ve gümrük vergisi muafiyetleri sunmaktadır. Gerektiğinde bu süre uzatılabilmektedir.

Çok Geniş Bir Yelpazede İhracat Olanağı…
Sanayileşmemiş bir ülke olması sebebi ile Sudan’ın ithalatında makine ve ekipmanları, imalat malları, taşıma ekipmanları, ilaç, buğday ve buğday unu ve diğer gıda maddeleri önemli yer tutmaktadır.

Sudan, özellikle tarım ve enerji sektörleri ile sınai alanda girişimcilere önemli iş olanakları sunmakta, kısa ve orta vadede planlanan çeşitli altyapı projelerinin, Sudan makamlarının Türkiye’ye yönelik destekleyici ve yardımcı tutumu da göz önüne alınarak, Türk müteahhitler için elverişli fırsatlar oluşturabileceği düşünülmektedir.

Sudan’a başlıca ihracat kalemlerimiz arasında elektrikli makineler, demir-çelik, çeşitli gıda müstahzarları, otomotiv yan sanayi ürünleri, kazanlar, makineler, demir-çelik eşya, plastikler, örülmemiş giyim eşyası, sebze-meyve müstahzarları ve kağıt karton sayılabilir.

Türk firmalarının Sudan’da gerek iş, gerek yatırım imkanlar hususundaki arayışları da giderek artan bir ivmeyle sürmekte olup, çok sayıda firma temsilcisi Sudan’ı ziyaret etmektedir. Sudan’daki Türk yatırımları; demir-çelik, PVC üretimi, mermercilik, tahıl ithalat ve ihracatı, fırıncılık, perdecilik ve mobilyacılık, meyve suyu üretimi, şehirler arası otobüs taşımacılığı, tekstil ve ayakkabı, tarım ürünleri, beyaz eşya alanında yoğunlaşmıştır.

Ülkemizin Afrika’ya açılım politikası çerçevesinde, iki ülke arasındaki ticaret hacminin ve ekonomik işbirliğinin artırılması potansiyeli bulunmaktadır.

Fuar Hakkında Bilgiler
Hartum 23. Uluslararası Genel Ticaret ve Sanayi Ürünleri Fuarı 25 Ocak-3 Şubat 2006 tarihleri arasında Hartum Uluslararası Fuar Alanı’nda düzenlenecektir. Fuarın Türkiye ulusal katılım organizasyonu, T.C. Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı’nın verdiği 24.4.1995 tarih, 5 numara, A sınıfı Yeterlilik Belgesi’ne istinaden Forum Fuarcılık A.Ş. tarafından gerçekleştirilmektedir.

Geçen yıl düzenlenen fuara Türkiye’den 35 firma katılmış, önemli iş bağlantılarıyla ülkemize dönmüşlerdir.

Fuarda Sergilenebilecek Ürünler
Müteahhitlik ve mühendislik hizmetleri, vinç ve konveyor bandı, petrol-doğalgaz sanayi ekipmanları, su pompaları, kompresör, telekomünikasyon teçhizatı, elektrik direkleri, iletim hatları, aydınlatma elemanları, kablolar, jeneratör, güç iletim sistemleri, klima, duy-akım anahtarları, sigorta, fiş, priz, elektronik malzemeler (TV, video, müzik seti), bilgisayar ve ekipmanları, telefon ve telefon santralı, otomobil, otobüs, minibüs, kamyon, kamyonet, ambulans, her türlü oto yan sanayi ürünü, oto aksesuarları, araç teçhizatları, römork ve çekerler, iç-dış lastikler, iş makineleri, imalat makineleri, değirmen makineleri, ahşap işleme makineleri, metal işleme makineleri, kaynak makineleri, makine yedek parçaları, kapı-pencere doğrama makineleri, bakliyat, hububat, ekmeklik buğday, un, salça, çay, şeker, şekerleme, dondurulmuş gıda, bisküvi, çikolata, sıvı yağ-margarin, maya, baharat, taze meyve-sebze, kuru ve kurutulmuş meyve, kabuklu meyve, kuruyemiş, sulama ekipmanları, ambalaj ürünleri ve makineleri, gıda makineleri, tarım makineleri, soğutma makineleri, dondurma makineleri, hidrolik makine ekipmanları, sabun-deterjan gibi temizlik malzemeleri, kozmetik ürünler, kâğıt, defter, kalem vb. kırtasiye malzemeleri, okul gereçleri, ofis araçları, tıbbi cihazlar, ortopedik ürünler, medikal malzeme, hastane ekipmanları, süs eşyaları, kadın, erkek ve çocuk giyim eşyaları, çorap, iç çamaşır, gömlek, pantolon, kumaş, spor ayakkabı, ayakkabı malzeme ve aksesuarları, deri hammaddeli ürünler, kaliteli deri ürünleri, ev tekstil ürünleri, ev ve büro mobilyaları, halı, plastik masa, sandalye, mutfak eşyaları, otel ekipmanları, buzdolabı, çamaşır makinesi gibi dayanıklı tüketim malları.

Katılım Ücreti
Tüm hizmetler dahil m² ücreti  350 Euro
Nakliye hariç m² ücreti= 320 Euro

En küçük stand 12 m²dir.

Ödemelerde, yapıldığı günün Euro karşılığı T.C. Merkez Bankası Efektif Satış Kuru esas alınmaktadır.

Ödemelerin Yapılabileceği Banka Hesap Numaraları

Banka YTL EURO
Garanti Bankası Ankara Yenişehir Şubesi 6297558 9003561
Yapıkredi Bankası Ankara Meşrutiyet Şubesi 1023732-1 3002937-1

Katılım Ücretine Dahil Hizmetler
Stand konstrüksiyonu, halı, her 12 m²ye 3 spot, 1 masa, 2 sandalye, stand alınlık yazısı, sergilenecek ürünlerin Türkiye-Hartum-Türkiye nakliyesi (kiralanan her bir metrekare için 0.15 metreküp ve 40 kg. ürünün nakliyesi Forum A.Ş.’ye ait olup bu hacim ve ağırlıkları aşan her bir metreküp için 500 Euro ve 1 kg. için 2 Euro katılımcı firma tarafından ödenecektir), gümrük işlemleri, nakliye sigortası, “Türk Katılımcılar Kataloğu”nda firma bilgilerine yer verilmesi, genel güvenlik ve temizlik hizmetleri.

Ekstra Malzeme ve Hizmetler
Fuar katılım ücretine dahil malzeme ve hizmetler dışında talep edilecek video, bilgisayar, buzdolabı, ekstra yapı tesisat ve dekorasyon malzemeleri, hostes, tercüman vb. mal ve hizmetler bedeli karşılığı Forum Fuarcılık ve Geliştirme A.Ş. tarafından sağlanacaktır.

Türk Katılımcılar Kataloğu
“Türk Katılımcılar Kataloğu” 12x21 cm. boyutlarında basılacak ve İngilizce hazırlanacaktır. Katılımcı, profesyonel ziyaretçi ve Hartum’daki ilgili kurum-kuruluş ile ticari temsilcilere dağıtılacak kataloğa dileyen firma reklam verebilecektir.

Reklam Fiyatları
Arka Kapak Renkli 500 Euro
Kapak İçleri Renkli 350 Euro
İç Sayfalar Renkli 250 Euro

Reklam filmleri firmalar tarafından gönderilmeli, çerçeveli reklam filmleri sayfa boyutundan birer cm. küçük hazırlanmalıdır.

Seyahat ve Konaklama
Fuara katılacak firma temsilcileriyle ziyaretçilerin seyahat ve konaklama işleri, Forum A.Ş.’nin kuruluşu olan 3F Turizm Seyahat Ltd. Şti. tarafından organize edilecektir.

Son Başvuru Tarihi
Fuara katılmak için son başvuru tarihi: 21 Kasım 2005
 

Copyright © 2001-2007  Forum Fuarcılık ve Geliştirme A.Ş.
76. Sok. No: 4 06460 A.Öveçler-Ankara/TÜRKİYE
Tel: +90 (312) 473 60 00 (pbx)
Faks: +90 (312) 473 60 10