Sayfayı Yazdır
 Fuar Listesi
Tahran 8. Uluslararası Sanayi Fuarı 
 
 
Tahran 8. Uluslararası Sanayi Fuarı
Tahran 8. Uluslararası Sanayi Fuarı
06.10.2008-09.10.2008
Tahran-İran
Fuar Başvuru Formu
Fuar Detayı   Yerleşim Planı   Ülke Bilgisi   Sonuç Raporu   Fuar Destekleri

TAHRAN
8. ULUSLARARASI SANAYİ ÜRÜNLERİ FUARI
06 – 09 Ekim 2008
Tahran-İRAN

İran ve Türkiye Arasında Giderek Artan
Yatırımlar ve Dış Ticaret…

Türkiye ve İran’ın ortak sınırlara, ortak değerlere ve kültürel benzerliklere sahip olmaları, iki ülke arasında ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi açısından büyük bir avantaj yaratmaktadır.

İran, Türkiye’nin Orta Asya’ya açılımında en kısa güzergah olması ve gerekli altyapı olanakları sunabilmesi açısından önemlidir. Aynı şekilde Türkiye’nin de İran’ın batı pazarlarına yönelik kara ulaşımında ve Trabzon, Ceyhan gibi limanlarla bu pazarlara yapılacak deniz taşımacılığında en kısa güzergah olma ayrıcalığı bulunmaktadır.

90’ lı yıllardan bugüne en yüksek Dış Ticaret Hacmi…

2006 yılı Ocak - Kasım döneminde Türkiye ile İran arasındaki dış ticaret hacmi 1990’lı yıllardan bu yana en yüksek seviyesine ulaşmış olup 6.199 milyon doları bulmuştur.

Türkiye’nin İran’a ihracatı 2006 yılında 914 milyon dolar seviyesine ulaşmıştır. İki ülke arasındaki ticaret hacminin 2010 yılında 10 milyar dolara ulaşması hedeflenmektedir.

İki ülke arasında normal kanallardan gerçekleşen ticarete ek olarak, resmi kayıtlara dayanmayan, kayıt dışı olarak gerçekleşen önemli bir ticaret hacmi bulunmaktadır. Söz konusu ticaretin 400 milyon dolar seviyesinde olduğu tahmin edilmektedir.

İran’ın belli bölgelerinde Türkçe çok yaygın olarak konuşulmakta, Türk televizyonlarının izlenebilmesi nedeniyle Türkçe konuşan insan sayısı da artmaktadır. Bu avantajların iyi değerlendirilebilmesi her iki ülke için de büyük önem taşımaktadır.

Tamamlayıcı Ekonomilerle
Ortak Yatırımlarla Büyümek…

Her iki ülke birbirini tamamlayacak ekonomilere sahiptir. Karşılıklı yapılacak ortak yatırımlarla ticarete çok daha büyük ivme kazandırılabilir.
60’ın üzerindeki Türk firması; Gıda, Makine, Otomotiv ve Yedek Parça, İnşaat Malzemeleri alanlarında İran’daki yatırımlarını yoğunlaştırmıştır.
Ayrıca İran’daki Çabahar liman şehri, Culfa, Kiş ve Keşm adalarında bulunan Serbest Bölgeler de Türk ve İran sermayesine ortaklaşa yatırım yapma olanağı sunmaktadır.

Off-Set Olanakları Değerlendirilmelidir

Kaynakların verimli kullanılması zorunluluğu, tüm dünyada giderek artan oranda tercih edilen ve ‘nakit yerine kaynak kullanımı’ olarak özetlenebilecek Off-Set uygulamasına gündeme getirmektedir. Dolayısıyla “Karşılaştırmalı Üstünlükler” ilkesi çerçevesinde karşılıklı olarak, daha ucuza üretilen ürünlerin ticareti yoğunlaştırılabilir.

Grafiklerle artan dış ticaretimiz

Türkiye ve İran ekonomilerinde KOBİ’ler önemlidir. Bu çerçevede, özellikle endüstriyel alanlarda iki ülke için işbirliği imkanları mevcuttur.
Otomotiv ve Yedek Parçaları, Tekstil, Konfeksiyon, Çimento, Tarımsal Ürün İşleme, Ambalaj Makine ve Ekipmanları gibi sektörler potansiyel iş birliği alanları olarak öne çıkmaktadır.

Ayrıca Bankacılık ve Taşımacılık sektörleri de iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin yoğunluk kazanacağı sektörler olarak ön plandadır.

Fuar Hakkında Bilgiler

Tahran Fuar alanında 06–09 Ekim 2008’ da gerçekleştirilecek Tahran 8. Uluslararası Sanayi Ürünleri Fuarı, İran Ticaret Bakanlığı’na bağlı Iran International Exhibitions Co. tarafından organize edilmektedir.

Fuarın ulusal katılım organizasyonu Forum Fuarcılık ve Geliştirme A.Ş. tarafından gerçekleştirilecektir.

2007 yılında gerçekleştirilen 7. Tahran Sanayi Fuarı’nda 20 ülkeden 1000’ yakın firma Türkiye’den ise 58 firma katılmıştır. 9 ülke milli katılım yapmıştır. Başlıca katılımcı ülkeler arasında Almanya, Avusturya, Belarus, Çek Cumhuriyeti, Çin, Fransa, İngiltere, İran, İtalya, İspanya, Küba, Malezya, Romanya, Türkiye, Slovenya, Sırbistan ve Rusya sıralanabilir. Toplam 1 hol ve açık alanda ürünlerini sergileyen firmalarımız, fuarda önemli iş bağlantıları sağlamışlardır.

Fuarda Sergilenecek Ürünler

Metal işleme teknolojisi, PVC ve alüminyum işleme makineleri, inşaat makineleri, kaynak ve kesme makineleri, pompa, kompresör, vana, redüktör, kalıp elemanları, motorlar, dişli kutuları ve aksesuarları, torna tezgahları ve CNC’ler, metal endüstrisi, ölçme aletleri, vinç ve konveyör bantları, sıvı ve havalı hidrolik makine ekipmanları, tarım makine ve ekipmanları, değirmen makineleri, tekstil-deri makineleri ve ekipmanları, matbaa makineleri ve ekipmanları, ambalajlama makineleri, ısı ölçüm cihazları, hassas mühendislik aletleri, mekanik ölçme ve kontrol araçları, diğer hassas aletler ve ölçüm cihazları, kimya-selüloz, inşaat, elektrik, elektronik, enerji, çevre teknolojileri, gıda teknolojileri, plastik mamuller, mühendislik hizmetleri, ısıtma ve soğutma endüstrisi, arıtma sistemleri, klima ve sanayi vantilatörleri, orman ürünleri, demiryolu malzemeleri, otomobil ve oto yedek parçaları, her türlü makine ve makine yedek parçaları.

Fuar Katılım Ücretine Dahil Hizmetler

Stand konstrüksiyonu, halı, her 3 m²ye 1 spot, 1 masa, 2 sandalye, 1 çöp sepeti, 1 küllük, standların alınlık yazıları, sergilenecek ürünlerin Türkiye-Tahran-Türkiye nakliyesi (kiralanan her bir m² için 0.15 m³ ve 40 kg. ürünün nakliyesi Forum A.Ş.’ye ait olup bu hacim ve ağırlıkları aşan her 1 m³ için 150 ABD Doları ve 1 kg. için 1 ABD Doları katılımcı firma tarafından ödenecektir), gümrük işlemleri, nakliye sigortası, fuar kataloğunda firma bilgilerine yer verilmesi, genel temizlik ve güvenlik hizmetleri.

Ekstra Malzeme ve Hizmetler

Fuar katılım ücretine dahil malzeme ve hizmetler dışında talep edilecek eşya ve hizmetler (tv, video, bilgisayar, ekstra yapı tesisat ve dekorasyon malzemeleri, buzdolabı, hostes, tercüman vb.) bedeli karşılığı Forum Fuarcılık ve Geliştirme A.Ş. tarafından sağlanacaktır.

Katılımcılara Sağlanacak Devlet Desteği

“2004/6 sayılı Tebliğ uyarınca, katılımcı firmalar, katılım bedelleri üzerinden sektörel nitelikli fuarlar için 15.000 ABD dolarını aşmamak üzere, %50 oranında teşvikten yararlandırılırlar. SDŞ şirketleri için bu oran %75’dir.
İran 2007 yılı için Dış Ticaret Müsteşarlığı’nın yayınladığı listede hedef ülkeler kapsamında olup teşvik oranlarına 10 puan ilave edilecektir.
Tebliğde daha sonra değişiklik yapılması halinde, söz konusu değişiklikler firmalara yansıtılacaktır.

Türk Katılımcılar Katalogu

Türk katılımcılar kataloğu, 14x21 cm. boyutlarında, kapağı ve reklam sayfaları kuşe kâğıda renkli basılacak ve İngilizce hazırlanacaktır. Katılımcı, profesyonel ziyaretçi ve İran’daki ilgili kurum-kuruluşlar ile ticari temsilciliklere dağıtılacak kataloğa dileyen firma ücreti karşılığında reklam verebilecektir.

Reklam Fiyatları

Arka Kapak Renkli 500 ABD Doları
Kapak İçleri Renkli 350 ABD Doları
İç Sayfalar Renkli 250 ABD Doları

Seyahat ve Konaklama

Fuara katılacak firma temsilcileriyle ziyaretçilerin seyahat ve konaklama işleri Forum A.Ş.’nin kuruluşu olan 3F Turizm Seyahat Ltd. Şti. tarafından organize edilecektir.

Daha detaylı bilgiye;

Ankara için, 0 (312) 473 60 00 numaralı telefon ve [email protected] e-mail adresi,
İstanbul için, 0 (212) 275 42 48 numaralı telefon ve [email protected] e-mail adresinden ulaşabilirsiniz.

Son Başvuru Tarihi

Fuara katılmak için son başvuru tarihi: 1 Eylül 2008
 

 

Copyright © 2001-2008  Forum Fuarcılık ve Geliştirme A.Ş.
76. Sok. No: 4 06460 A.Öveçler-Ankara/TÜRKİYE
Tel: +90 (312) 473 60 00 (pbx)
Faks: +90 (312) 473 60 10