Fuarlarımız
 Forum Fuarcılık ve Geliştirme A.Ş., Dış Ticaret Müsteşarlığı tarafından verilen 24.4.1995 tarih ve 5 numaralı A Sınıfı Yurtdışı Fuar Düzenleme Yetki Belgesi'ne sahiptir.Forum Fuarcılık A.Ş.
Yurtdışı Fuar Organizatörleri Derneği Üyesidir.Sayfayı Yazdır
 Başkanın Mesajı
 

Fuarcılık Sektöründe 15. Yıl

Fuarcılık sektöründe, Forum Fuarcılık olarak 15. yılımızdayız. Bugüne kadar, 38 ülkede, 250'yi aşkın fuarda, 7 binden fazla firmamızı yeni pazarlarla tanıştırdık.

Fuarcılık konusundaki çalışmalarımız daha eskiye gitmekle birlikte, Forum Fuarcılık olarak 1993 yılından itibaren faaliyetlerimizi kurumsal düzeyde yürütmeye başladık.

Önce Rusya’da sonra Mısır, Suriye, Irak ve İran’da fuar organizasyonlarına başladık. 1 Ocak 1995 yılından itibaren Messe Berlin'in Türkiye temsilciliğini aldık. Kazakistan, Azerbaycan, başta olmak üzere Türk cumhuriyetleriyle, Gürcistan ve Rusya ile yoğun olarak çalıştık.

Forum Fuarcılık'ı, sadece üretici, ihracatçı firmalara metrekare satışı yapan değil, o bölgedeki ticari boşlukları tespit eden, firmaları uygun pazarlar konusunda bilgilendiren, seminerlerle, kitapçıklarla, söyleşilerle, bu potansiyeli değerlendiren bir yapı üzerine kurduk. Odalarla, birliklerle, vakıflarla, sektörel dernekler ile yoğun ilişki kurarak Ortadoğu coğrafyasında ve özellikle Irak, İran ve Suriye'de ciddi çalışmalar yürüttük.

Türkiye'nin ihracat artışına paralel olarak şirketimiz 15 yıl içinde 3 kişilik bir şirketten, alanında uzmanlaşmış 150'den fazla kişinin çalıştığı bir şirkete dönüştü.

Forum Fuarcılık'ı kurarken bir prensip edinmiştik ve bu, bizim temel özelliğimiz oldu. Forum Fuarcılık, sadece parselasyon yapan, metrekare üzerinden satış yapan bir şirket olmayacaktı. Hedef olarak belirlediğimiz pazarlardaki ticari ihtiyaçları görerek, seminerlerle, kitapçıklarla, söyleşilerle firmaları bilgilendiren, bu potansiyeli değerlendiren bir yapıya sahip olacaktı. Bugün de bu amaç doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İhalelerden tüketici tercihlerine, vergi oranlarına kadar tam bir pazar araştırması ve bu pazarlarda firmalarımızın gözü kulağı oluyoruz.

Dünyada ilk… İpekyolu Treni

2005 yılında inovatif bir proje olan ve dünyanın ilk trende düzenlenen uluslararası fuarı olan, "İpekyolu Türk İhraç Ürünleri Tren Fuarı"nı gerçekleştirdik. Türkiye’den başlayıp İran, Türkmenistan, Tacikistan, Özbekistan, Kırgızistan ve Kazakistan’a uzanan, 7 ülkede, 7 başkentte gerçekleştirilen yolculuk 39 gün sürdü. 23 Nisan 2005'te İstanbul’dan yola çıkan İpek Yolu Türk İhraç Ürünleri Fuarı Treni, 24 Nisan’da Ankara’dan törenle uğurlandı. Sonra sırasıyla Tebriz, Tahran, Meşhed, Aşkabat, Duşanbe, Astana ve Almatı'da verdiği molalarda düzenlediği fuarlarla Türk markalarını bu ülkelerde tanıttı.

Irak Fuarı Türkiye'de

2006 yılında dünyada bir ilk daha gerçekleşti ve ilk kez bir ülke, uluslararası fuarını bir başka ülkenin topraklarında düzenledi. Irak Ticaret Bakanlığı Fuarlar İdaresi, böylesi bir organizasyon için Forum Fuarcılık’ı ve Türkiye’yi seçti. Bunda, Irak ile eskiye dayalı ilişkilerimizin önemli rolü oldu.

KOBİF-KOBİ Bilgi ve Eğitim Fuarı

Forum Fuarcılık'ın, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin öncülüğünde, "1 milyar YTL KOBİ'leri bekliyor" sloganıyla, Türkiye'nin 19 ilinde gerçekleştirdiği ve bir yıl içinde gerek kapsamı gerekse amaçları açısından marka statüsünde değerlendirilebilecek bir diğer çalışması da KOBİ Bilgi ve Eğitim Fuarları oldu. 2007 Ocak ayında başlayan ve Ankara'da iki kez olmak üzere, sırasıyla Antalya, Adana, İzmir, Bursa, İstanbul, Gaziantep, Kayseri, Trabzon, Erzurum, Malatya, Konya, Çorum, Denizli, Samsun, Diyarbakır, Adapazarı, Eskişehir ve Manisa'da KOBİ'leri çözüm ortakları ile buluşturan KOBİF, Türkiye'de bir ilk oldu. KOBİF Bilgi ve Eğitim Fuarları, KOBİ'lerin bilgi gereksinimlerini karşılamak amacıyla tüm tarafları bir araya getiren tek fuar olarak 2007 Aralık ayında Manisa'da son buldu.

Forum Fuarcılık, pazar ve sektör buluşması konusunda verdiği doğru kararlarla, yurtdışında gerçekleştirdiği fuar çalışmalarında kalıcı oldu. Ortadoğu ve Afrika ülkelerinde uzmanlaşarak bir bölge markası oldu.

Irak Uluslararası Fuarı'nın Gaziantep'te ikinci kez başarıyla gerçekleşmiş olması, Gaziantep'te 2008 yılı için yeni fuar organizasyonlarının da altyapısının oluşturdu. Mersin'de yapı, ev tekstili, otomotiv, tarım, gıda sektörlerinde düzenlenen, firmalar ve ziyaretçiler açısından yüksek katılımlı fuarlar ile bu kentin fuarcılıkta doğru adres olduğunu kanıtladı.

Forum Fuarcılık, 2008 yılı ve daha sonraki yıllara ait planlarında, bugüne kadar belirlediği hedeflerinden uzaklaşmıyor. Ortadoğu ve Afrika ülkeleri arasındaki mevcut pazar hedeflerinin yanı sıra, önümüzdeki dönemde firmalarımız için Çin ve Uzakdoğu pazarlarına açılım sağlamayı planlıyor. Yurtiçinde ise, Mersin'de 8, İzmir'de 2, Ankara'da 2 ve Gaziantep'te 7 sektörel fuara imza atıyor.

 

Copyright © 2001-2008  Forum Fuarcılık ve Geliştirme A.Ş.
76. Sok. No: 4 06460 A.Öveçler-Ankara/TÜRKİYE
Tel: +90 (312) 473 60 00 (pbx)
Faks: +90 (312) 473 60 10