Sayfayı Yazdır
 Fuar Listesi
Big 4 Show 2007 
 
 
Big 4 Show 2007
Suriye 2. Uluslararası Endüstri Fuarı
15.03.2007-19.03.2007
Türkiye Ulusal Katılım Organizasyonu
Şam-Suriye
Fuar Detayı   Yerleşim Planı   Ülke Bilgisi   Sonuç Raporu   Fuar Destekleri

“ULUSLARARASI ENDÜSTRİ TEKNOLOJİLERİ FUARI”
“ULUSLARARASI PLASTİK VE KAUÇUK TEKNOLOJİLERİ FUARI”
“ULUSLARARASI MATBAA VE PAKETLEME TEKNOLOJİLERİ FUARI”
“ULUSLARARASI GÜÇ VE ENERJİ TEKNOLOJİLERİ FUARI”


Orta Doğu’nun Yeni Ticaret Merkezinde 4 Büyük Fuar Bir Arada,
2005 yılı itibariyle Türkiye’nin Suriye’ye ihracatı bir önceki yıla göre %38 oranında artarak 391.8 milyon dolardan 547.2 milyon dolara ulaşmıştır.


Suriye girişimleri ve teşvikleri ile Ortadoğu coğrafyasında teknolojik gelişimleri izleme, uygulama ve nitelikli eleman yetiştirme konusunda en çok çaba gösteren ve lider konuma gelen ülkelerden biridir.

Dahası, son birkaç yıldır getirilen yeni kanunlarla endüstri alanında dev adımlar atan Suriye; yatırım kanununu yenilemiş, banka faizlerini düşürmüş, borsa kurmuş, gümrüksüz bölgeleri desteklemiş ve Şam, Homs, Halep gibi başlıca 3 şehirde yeni endüstriyel bölgeler inşa etmiştir.

Ortadoğu pazarına giriş kapısı
Suriye, ülkemiz açısından Ortadoğu ülkeleri arasında teknoloji transfer edebileceğimiz bir ülke konumundadır. Suriye aynı zamanda Türk yatırımcılarına da kendi aracılığıyla diğer Arap ülkeleriyle gümrüksüz geçiş fırsatları sunmaktadır. Arap dünyasının “ticaret merkezi” olarak kabul edilen Şam’da Suriyeli ortakla ya da tek başına iş yapacak Türk şirketlerinin aynı zamanda bütün Arap piyasasının kapısını da aralamış olacağı belirtilmektedir.

Özellikle Suriye ile 2004 yılı imzalanan ve onay süreci tamamlanan Serbest Ticaret Anlaşması ilişkilerde dönüm noktası olmuştur. Anlaşma çerçevesinde gümrük vergilerinin 12 yıllık bir süreç içinde aşamalı olarak sıfırlanması öngörülmekte bazı mallara getirilen ithal yasakları ile gümrük dışı harç gibi engellerin tamamen kaldırılması söz konusu olacaktır.
Söz konusu anlaşmanın oldukça kapalı bir yapıya sahip olan Suriye pazarını ihracatçımıza açacağı, ticari ilişkilerimizi sağlam bir zemine yerleştireceği belirtilmektedir.
Türkiye’nin Suriye’ye ihracatında başlıca maddeler Demir Çelik, Makinalar, Kazanlar, Plastik Ekipmanlar, Otomotiv ve yan sanayi, Kauçuk ve Kauçuk Ürünler’dir.
Suriye makine ithalatının %50’si ülkemiz açısından ihracat potansiyelleri yüksek ve Suriye’de büyük talep gören tarım makinaları, gıda işleme ve paketleme makinaları, tekstil makinaları, pompa ve kompresörler, iş makinaları ve takım tezgahlarından oluşmaktadır.
Suriye gıda işleme sanayinde makine-ekipman ve üretim teknolojileri genel olarak yenilemeye ve yüksek teknolojiye ihtiyaç duymaktadır. Tüm bu gelişmelere paralel olarak gıda işleme ve paketleme sanayisinin de gelişmesi beklenmektedir.

Big 4 Show 2007:
Fuar hakkında bilgiler

Dört ana fuarın bir araya gelmesiyle oluşacak Big 4 Show 2007, Suriye’nin başkenti Şam’da
15–19 Mart 2007 tarihlerinde düzenlenecektir. Bu yıl 2.si gerçekleştirilecek fuara geçtiğimiz yıl 22 ülkeden 80 firma katılım sağlamıştır; fuarı başta Lübnan, Bulgaristan, Suudi Arabistan, Brezilya, Avustralya, İngiltere, Fransa, Hindistan, Mısır, Almanya ve Ürdün olmak üzere 13 bin ziyaretçi gezmiştir.

Dört ayrı ihtisas fuarı olarak düzenlenecek fuardaki başlıca sektörler şöyledir:
• Uluslararası Endüstri Teknolojileri
• Uluslararası Plastik ve Kauçuk Teknolojileri
• Uluslararası Matbaa ve Paketleme Teknolojileri
• Uluslararası Güç ve Enerji Teknolojileri Fuarı


Uluslararası üreticilerin hizmetlerini ve en son teknolojileri gün ışığına çıkaracak fuar, Ortadoğu’da önemli bir ticari buluşma noktası olarak da hizmet verecek. Fuarın tanıtımı Suriye’nin yanı sıra Lübnan, Irak, Ürdün, Mısır, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerde de etkin medya kampanyaları ile gerçekleştirilecek.

Organizasyonunu Suriye’nin önde gelen fuarcılık şirketlerinden Arabian Group’un yaptığı fuarın Türkiye ulusal katılım organizasyonunu Forum Fuarcılık ve Geliştirme A.Ş. gerçekleştirecektir.

Sergilenecek Ürünler

Uluslararası Endüstri Teknolojileri Fuarı
Endüstriyel hammaddeler, cıvata, vida somunu, vida, perçin çivisi, sanayi mühendisliği ekipmanları, aydınlatma cihazları, tarım makineleri, ahşap işleme makineleri, redüktör, kaynak ve kesme makineleri, gıda makineleri ve teknolojileri, değirmen makineleri, tekstil-deri makineleri, metal işleme teknolojileri, vanalar, vinç, matkaplar, kimyasallar, yapışkanlar, hammaddeler, sanayi otomasyonları, hidrolik kontrol ekipmanları, hidrolik, pnömatik ekipmanlar, pompa, motor ve jeneratörler, hassas ölçüm aletleri, baskül, üretim hattı, ağır makineler, hava kompresörleri, elektrostatik güç kontrolü, araç, gereç ve hırdavatlar, CNC makineleri, yedek parçalar ve her türlü makine ve makine yedek parçaları.

Uluslararası Plastik ve Kauçuk Teknolojileri Fuarı
Plastik ve kauçuk ürünler, köpük üretimi ve reçine işleme için makineler, kaynak makineleri, hammadde ve yardımcı maddeler, termo plastik ürünler, sentetik fiber ve bantlar, CNC makineleri, plastik ve kauçuk sanayi makine ve ekipmanları, dönüşüm ve işleme makine ve ekipmanları, kalıp enjeksiyon makineleri, kalıp ve kalıp makineleri, CAD/CAM programları, ıskarta, geri dönüşüm ekipmanları, yapışkan ve yapıştırıcılar, katkı maddeleri, pres, vakum, karıştırma ve kurutma makineleri, plastik poşet makineleri v.b.

Uluslararası Matbaa ve Paketleme Teknolojileri Fuarı
Paketleme makineleri, ambar ekipmanları, etiketleme, işaretleme, kodlama, tanımlama makineleri, paketleme parça ve aksesuarları, malzeme işleme makineleri ve paketleme üretme makineleri, dijital baskı makineleri, eczacılıkla ilgili paketlemeler, grafik sanatlar donatımı, ikinci el paketleme makineleri, baskı ve dekor yapan makineler, paketleme malzemeleri, kağıt ve karton ambalaj malzemeleri, paketleme tesisat sistemleri, kıvırma ve delme makineleri, gıda paketleme sistemleri, matbaa malzemeleri, yedek parçalar, kağıt ve kumaş poşetler, koruma, depolama ve taşımacılıkta kullanılan paketleme makineleri, doldurma makineleri, damgalama makineleri, tartı aletleri, kağıt ekipmanlar, çeşitli mürekkepler, muhtelif baskı makineleri, v.b.

Uluslararası Güç ve Enerji Teknolojileri Fuarı
Elektrik gücü nakil ve dağıtımı (priz, yüksek voltaj dağıtımı ve kontrol ekipmanı; yalıtım malzemeleri; muhtelif kablolar; kablo bağlantı elemanları, düşük voltaj dağıtımı ve kontrol ekipmanı; elektrik güç hattı için ekipmanlar, koruyucu düzenleyici ekipmanı), elektrik ekipmanları (elektrikli motorlar, elektrik panel ekipmanları), enerji yeterliliği ve tasarrufu, ölçüm, kontrol ve teşhis aletleri, transformatörler, piller, UPS (Kesintisiz Güç Kaynakları), elektrik gücü için alternatif kaynaklar (biyo-güç, rüzgar gücü, hidrojen gücü, jeotermal güç), kaynak ve kesme makineleri, havalandırma sistemleri, boru ve boru hattı takımları, mühendislik hizmetleri, güç olanaklarının onarımı, inşası ve kurulumu, su tesisatı, sulama sistemleri, çevre koruma teknolojisi, alarm ve güvenlik sistemleri, telekomünikasyon ekipmanları, hava kirliliği kontrol ekipmanları, otomasyon kontrol sistemleri, sanayi gücü, elektrik ve ısı üretim sistemleri (otonom güç kaynakları, kaynatma makineleri ve yedek parçaları, buhar türbinleri, buhar/gaz ve türbin üniteleri, ısı değiştirme üniteleri, türbin ve hidro-elektrik güç kaynakları), v.b.

Fuar katılım ücreti ve ödeme şekli

Nakliye ve gümrük hizmetleri dahil

 İç alan metrekare ücreti:  275 ABD Doları
 Dış alan metrekare ücreti:  175 ABD Doları

Nakliye ve gümrük hizmetleri hariç

 İç alan metrekare ücreti:  225 ABD Doları
 Dış alan metrekare ücreti:  125 ABD Doları

(En küçük stand, iç alanda 12 m², dış alanda 40 m²’dir.)

Ödemelerin yapılabileceği banka hesap numaraları:

 BANKA

 TL HESABI

 USD HESABI

 Garanti Bankası Yenişehir Şubesi

 6297558

 9092049

 Yapı Kredi Bankası Meşrutiyet Şubesi

 1023732-1

 3002936-3

Fuar katılım ücretine dahil hizmetler
Stand konstrüksiyonu, halı, 1 masa, 2 sandalye, her 3 m²’ye 1 spot, elektrik prizi, 1 çöp kutusu, 1 küllük, standların alınlık yazısı, sergilenecek ürünlerin Türkiye-Suriye-Türkiye nakliyesi (kiralanacak her bir m² için 0.15 m³ ve/veya 40 kg. ürünün nakliyesi Forum A.Ş.’ye ait olup, bu hacim ve ağırlıkları aşan her 1 m³ için 150 ABD Doları ve 1 kg. için 1 ABD Doları katılımcı firma tarafından ödenecektir), handling hizmetleri, gümrük işlemleri, nakliye sigortası, Türk Katılımcılar Kataloğu’nda firma bilgilerine yer verilmesi, genel temizlik ve güvenlik hizmetleri.

Ekstra malzeme ve hizmetler
Fuar katılım ücretine dahil malzeme ve hizmetler dışında talep edilecek eşya ve hizmetler (TV, video, bilgisayar, ekstra yapı tesisat ve dekorasyon malzemeleri, hava, trifaze elektrik, buzdolabı, tercüman vb.) bedeli karşılığı Forum Fuarcılık ve Geliştirme A.Ş. tarafından sağlanacaktır.

Katılımcılara sağlanacak devlet desteği
"2004/6 sayılı Tebliğ uyarınca, katılımcı firmalar, katılım bedelleri üzerinden sektörel nitelikli fuarlar için 15.000 ABD dolarını aşmamak üzere, % 50 oranında teşvikten yararlandırılırlar. SDŞ şirketleri için bu oran %75 tir." Tebliğde daha sonra değişiklikler yapılması halinde, söz konusu değişiklikler firmalara yansıtılacaktır.

Katılımcılar Kataloğu
“Katılımcılar Kataloğu”, 12x21 cm. boyutlarında, kuşe kâğıda, renkli basılacak ve İngilizce hazırlanacaktır. Katılımcı, profesyonel ziyaretçi ve Suriye’deki ilgili kurum-kuruluşlar ile ticari temsilciliklere dağıtılacak kataloğa dileyen firma reklam verebilecektir.

Reklam Fiyatları

 Arka Kapak Renkli  500 ABD Doları
 Kapak İçleri Renkli  350 ABD Doları
 İç Sayfalar Renkli  250 ABD Doları

Seyahat ve Konaklama
Fuara katılacak firma temsilcileriyle ziyaretçilerin seyahat ve konaklama işleri Forum A.Ş.’nin kuruluşu olan 3F Turizm Seyahat Ltd. Şti. tarafından organize edilecektir.

Son başvuru tarihi: 16 ŞUBAT 2007

Daha detaylı bilgiye;
Ankara için, 0 (312) 473 60 00 numaralı telefondan
Elçin ERGIN
[email protected]  e-mail adresi,
İstanbul için, 0 (212) 275 42 48 numaralı telefondan
Sibel BEKEN
[email protected] 
e-mail adresinden ulaşabilirsiniz.

 

Copyright © 2001-2007  Forum Fuarcılık ve Geliştirme A.Ş.
76. Sok. No: 4 06460 A.Öveçler-Ankara/TÜRKİYE
Tel: +90 (312) 473 60 00 (pbx)
Faks: +90 (312) 473 60 10