Sayfayı Yazdır
 Fuar Listesi
Trablus Uluslararası Fuarı 
 
 
Trablus Uluslararası Fuarı
Trablus 35.Uluslararası Genel Ticaret ve Sanayi Ürünleri Fuarı
02.04.2006-12.04.2006
Trablus-Libya
Fuar Detayı   Yerleşim Planı   Ülke Bilgisi   Sonuç Raporu   Fuar Destekleri
Petrolden Yatırıma Libya.
Kalkınma Projeleri Artıyor, İthalat Büyüyor…


BM Ambaragosu Bitti,
35 Milyar Dolarlık Kalkınma Hamlesi Başladı.

Coğrafi konumu nedeniyle Afrika ile Avrupa arasında ticari bir köprü olan Libya, komşuları Nijer, Çad, Sudan, Tunus, Cezayir ve Mısır'la birlikte 143,5 milyonluk bir potansiyele sahip bulunmaktadır.

BM ambargosunun kalkmasıyla birlikte kalkınma hamlesi başlatan Libya, hayata geçirdiği
35 milyar dolar tutarındaki beş yıllık kalkınma programı ile yabancı yatırımcıların ilgi odağı olmuştur.

ABD ve Avrupa’nın gözü Libya’da.
Libya, Batı ile ilişkilerini tekrar geliştirmeye başlamıştır. İtalya, Almanya, Fransa, İngiltere ve İspanya gibi Avrupa ülkeleri ve ABD son dönemde Libya’ya özel ilgi göstermektedir. Libya artık , pek çok sektöre yönelik cazip bir ülke konumunda bulunmaktadır.

2004 yılı bütçesinde, ülkenin gelişimini sağlayacak olan değişik yatırım projelerine ayrılan kaynaklar arttırılırken, bu projeleri gerçekleştirmek üzere ise deniz aşırı ülke fonlarının ülkeye büyük bir girişi söz konusu olmuştur. İthalat miktarını artıran kalkınma projelerindeki yoğunlaşmanın, hükümetin gerçekleştirdiği harcamaları arttırması beklenmektedir.

Bütçenin %70’i Yatırıma Ayrılıyor.

Ülkenin bütçesi, idari ve yatırım olmak üzere iki temel bütçeden oluşmaktadır. Yatırım bütçesi yıl içerisinde gerçekleştirilecek projelere ilişkin harcamalardan oluşmaktadır. Genel bütçe içerisinde idari bütçenin büyüklüğü %30 iken, yatırım bütçesinin büyüklüğü %70'dir.

Gümrük Vergileri Kaldırıldı…

Amaç Bölgede Serbest Bölge ve Ticaret Merkezi Olmak.
Gümrük vergilerinde önemli indirimler gerçekleştiren Libya, Ekonomi ve Ticaret Bakanlığı’nın son aldığı kararla sigara hariç uygulanmakta olan gümrük vergileri sıfıra indirilmiştir. Girişimin amacı Libya’yı bir serbest bölge ve ticaret merkezi haline getirmek olarak açıklanmıştır. Gümrük vergileri indirilmiş olmasına rağmen 81 üründe yerli üretimi korumak amacıyla ithal edilen ürünlerden alınan % 2 oranında “üretim vergisi” ve % 25-50 arasında “tüketim vergisi” uygulaması devam etmektedir. Yeni uygulamanın Dünya Ticaret Örgütü’ne üyelik müzakerelerinde Libya’ya avantaj sağlayacağı düşünülmektedir.

Özellikle Türk Firmalarına Libya’dan Davet…

Yabancı yatırımcılar Libya’da önemli sanayi ve teknoloji yatırımlarına yönelirken, Libyalı yetkililer, özellikte Türk firmalarına Libya’ya yatırım çağrısında bulunuyorlar. Libya’nın Afrika’ya açılmak için önemli bir kapı konumunda bulunduğuna dikkat çeken Libya Türkiye Büyükelçisi Mohammed El Manguş, yabancı yatırımcıları çekmek için serbest bölgeler, havaalanları gibi altyapı çalışmalarına başlandığını ve gerekli yatırım kolaylıklarının gösterileceğini ifade ediyor.

Yeni Yatırım Olanaklarını Yerinde Tespit Edin…
Trablus 35. Uluslararası Genel Ticaret ve Sanayi Ürünleri Fuarı, Türk firmalarının Libya’daki iş
hacmini genişletmesi ve farklı sektörlerdeki yeni yatırım alanlarını yerinde tespit edebilmeleri için önemli bir fırsat sunuyor…

Fuar, komşu ülkeleriyle ticarette önemli bir konuma sahip olan ve Libya nüfusunun % 60’ının yaşadığı Trablus’ta gerçekleştiriliyor. 2-12 Nisan 2006 tarihlerinde düzenlenecek olan fuara büyük katılım bekleniyor.

Trablus Uluslararası Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilen fuara 2005 yılında 38 ülkeden 1000’e yakın firma katılırken, Türkiye’den 1600 m²’lik alanda 63 firma ürünlerini sergiledi.

FUARDA SERGİLENEBİLECEK ÜRÜNLER
Fuarda un, yağ ve salça gibi temel gıda maddeleri, helva, kuruyemiş, maya, bakliyat, yem katkı maddeleri, ekmek fırını, demir-çelik ürünleri, inşaat ve sıhhi tesisat malzemeleri, seramik ürünler, fayans, yer döşemeleri, mermer, tuğla, kiremit, alçı, çimento, prefabrik yapılar, yol yapım ve taş kırma makineleri, hafif nakliyat arabaları, binek arabaları, minibüs, kamyon, otomotiv yedek parçaları, akü, oto lastiği, klima ve soğutucular, hafif silahlar, savunma sanayi ile ilgili araç ve gereçler, telekomünikasyon ürünleri, elektrik malzemeleri, dayanıklı tüketim malları, ev aletleri (elektrikli ve elektriksiz), bilgisayar ve aparatları, ilaç ve tıbbi malzeme, ortopedik ürünler, haşere zehirleri ve pompaları, tekstil ürünleri, spor malzemeleri, ayakkabı, çanta, sabun, tuvalet kâğıdı ve diğer temizlik maddeleri, kozmetik ürünler, ev ve mutfak eşyaları, porselen ve cam ürünler, halı, mobilya,orman okul ve ofis araçları, kırtasiye malzemeleri, ziraat ve hayvancılıkta kullanılan malzemeler, fabrika ve atölyeler için gerekli malzeme ve aletler ile tarım makinelerinin sergilenmesinde yarar görülmektedir.

FUAR KATILIM ÜCRETİ
Tüm hizmetler dahil m² ücreti 400 ABD Doları’dır.
Nakliye ve gümrük hizmetleri hariç m² ücret 350 ABD Doları’dır.
En küçük stand 9 m²dir.

Ödemelerin yapılabileceği banka hesap numaraları:

BANKA YTL HESABIU USD HESABI
Garanti Bankası Yenişehir Şubesi (411 Şube) 6297558 9092049
Yapı Kredi Bankası Meşrutiyet Şubesi (156 Şube) 1023732-1 3002936-3

FUAR KATILIM ÜCRETİNE DAHİL HİZMETLER
Stand konstrüksiyonu, halı, 1 masa, 2 sandalye, 1 çöp sepeti, 1 küllük, her 3 m²ye bir spot, standların alınlık yazısı, her firmaya 2 giriş kartı, sergilenecek ürünlerin Türkiye-Trablus-Türkiye nakliyesi (kiralanan her m² stand için 0.15 m³ ve 50 kg. sergi malının nakliyesi FORUM’a ait olup, bu hacmi aşan her 1 m³ için 300 ABD Doları, her kg. için 1 ABD Doları katılımcı firma tarafından ödenecektir), handling hizmetleri, gümrük işlemleri, nakliye sigortası, Türk Katılımcılar Kataloğu’nda ve fuar resmi kataloğunda firma bilgilerine yer verilmesi, genel temizlik ve güvenlik hizmetleri.

EKSTRA MALZEME ve HİZMETLER
Katılım ücretine dahil mal ve hizmetler dışında talep edilecek video, TV, buzdolabı, hostes, tercüman, ekstra stand ve dekorasyon malzemeleri ücreti karşılığı Forum Fuarcılık A.Ş. tarafından sağlanacaktır.

TÜRK KATILIMCILAR KATALOĞU
Fuara katılan firmaların tanıtılacağı Türk Katılımcılar Katalogu, 12x21 cm. boyutlarında, kapak ve iç sayfalar kuşe kâğıda renkli basılacak ve İngilizce hazırlanacaktır. Katılımcı, profesyonel ziyaretçi ve Libya’daki ilgili kurum-kuruluşlar ile ticari temsilciliklere dağıtılacak kataloga dileyen firma reklam verebilecektir.

Reklam Fiyatları
Arka Kapak Renkli 500 USD
Kapak İçleri Renkli 350 USD
İç Sayfalar Renkli 250 USD

SEYAHAT ve KONAKLAMA
Fuara katılacak firma temsilcileriyle ziyaretçilerin seyahat ve konaklama işleri Forum A.Ş.’nin yan kuruluşu olan 3F Turizm Seyahat Ltd. Şti. tarafından organize edilecektir.

SON BAŞVURU TARİHİ
Fuara katılmak için son başvuru tarihi 21 Şubat 2006
 
Copyright © 2001-2006  Forum Fuarcılık ve Geliştirme A.Ş.
Meşrutiyet Cad. No: 29/14 06420 Kızılay-Ankara/TÜRKİYE
Tel: +90 (312) 419 19 32 (pbx)
Faks: +90 (312) 419 19 37