Sudan pazarında yerinizi alın

Afrika'nın önemli pazarı Sudan, ihracatçıların gözdesi haline geldi. Artan petrol gelirlerine bağlı olarak altyapı yenilemesine girişen Sudan'ın önümüzdeki dönemde geniş kapsamlı bir programı yürürlüğe koyması bekleniyor. Hartum 21. Uluslararası Genel Ticaret ve Sanayi Ürünleri Fuarı iş adamlarımızın Sudan pazarına girmesi için fırsat niteliği taşıyor.

 

Fuarda Sergilenebilecek Ürünler

Müteahhitlik ve mühendislik hizmetleri, petrol ürünleri, yapı malzemeleri, inşaat malzemeleri, vinç ve konveyor bandı, petrol-doğalgaz sanayi ekipmanları, su pompaları, kompresör, telekomünikasyon teçhizatı, elektrik direkleri, iletim hatları, aydınlatma elemanları, kablolar, jeneratör, güç iletim sistemleri, klima, duy-akım anahtarları, sigorta, fiş, priz, elektronik malzemeler (TV, video, müzik seti), bilgisayar ve ekipmanları, telefon ve telefon santralı, otomobil, otobüs, minibüs, kamyon, kamyonet, ambulans, her türlü oto yan sanayi ürünü, oto aksesuarları, araç teçhizatları, römork ve çekerler, iç-dış lastikler, iş makineleri, imalat makineleri, değirmen makineleri, ahşap işleme makineleri, metal işleme makineleri, kaynak makineleri, makine yedek parçaları, kapı-pencere doğrama makineleri, bakliyat, hububat, ekmeklik buğday, un, salça, çay, şeker, şekerleme, dondurulmuş gıda, bisküvi, çikolata, sıvı yağ-margarin, maya, baharat, taze meyve-sebze, kuru ve kurutulmuş meyve, kabuklu meyve, kuruyemiş, sulama ekipmanları, ambalaj makineleri, gıda makineleri, tarım makineleri, soğutma makineleri, dondurma makineleri, hidrolik makine ekipmanları, sabun-deterjan gibi temizlik malzemeleri, kozmetik ürünler, kâğıt, defter, kalem vb. kırtasiye malzemeleri, okul gereçleri, ofis araçları, tıbbi cihazlar, ortopedik ürünler, medikal malzeme, hastane ekipmanları, süs eşyaları, kadın, erkek ve çocuk giyim eşyaları, çorap, iç çamaşır, gömlek, pantolon, kumaş, spor ayakkabı, ayakkabı malzeme ve aksesuarları, deri hammaddeli ürünler, kaliteli deri ürünleri, ev tekstil ürünleri, ev ve büro mobilyaları, halı, plastik masa, sandalye, mutfak eşyaları, otel ekipmanları, buzdolabı, çamaşır makinesi gibi dayanıklı tüketim malları.Çin'den sonra en hızlı büyüyen ikinci ülke konumuna gelmesi, Sudan'ı, bölgenin gözde pazarı haline getirdi. Altyapısında köklü yenilikleri içeren projeyi önümüzdeki günlerde yürürlüğe koyması beklenen Sudan, Türk yatırımcılar için kaçırılmaması gereken bir pazar niteliği taşıyor. Sudan'da 15-25 Ocak 2004 tarihlerinde düzenlenecek Hartum 21. Uluslararası Genel Ticaret ve Sanayi Ürünleri Fuarı ihracatçıların Sudan pazarına girmelerinde önemli fırsat yaratıyor.

Artan petrol gelirlerine bağlı olarak ülkenin, otoyol, havaalanı, baraj, liman, haberleşme ve diğer alt yapı projelerini yenilemeye çalışması ihracatçı firmaların gözünü Sudan'a çevirmesine neden oldu. Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, 28 Şubat-3 Mart tarihleri arasında yaptığı Sudan ziyaretinde söz konusu projelerden Türk müteahhitlik firmalarının önemli pay almalarını beklediklerini söyledi. Tüzmen, "Bu pazar geç kalınan bir Pazar ama amacımız önümüzdeki günlerde ihracatçılarımızı bu pazarlara yerleştirmektir. Artık bu ülkenin alt ve üst yapı yatırımlarında yerimizi almak istiyoruz" diye konuştu.

Sudan Dış Ticaret Bakanı Abdel Hamed Musa Kahsa da otoyol, içme suyu şebekeleri, rafineri, baraj gibi alanlarda büyük projeler bulunduğunu ve bu konularda Türk firmaları ile çalışabileceklerini ifade etti. Sudan'ın şu anda şantiye halinde olduğunu ve yapılacak çok iş bulunduğunu belirten Kahsa, "Biz kontrat istiyoruz, iş istiyoruz. Finansmanınızı temin edip gelirseniz, Türk firmalarına yardım etmek için her şeyi yapmaya hazırız" dedi.

İhracatçıların Sudan pazarı ile tanışmasına olanak yaratacak Hartum 21. Uluslararası Genel Ticaret ve Sanayi Ürünleri Fuarı, 15-25 Ocak 2004 tarihleri arasında, Sudan Serbest Bölgesi'nde düzenleniyor. Türkiye ulusal katılım organizasyonunu Forum Fuarcılık ve Geliştirme A.Ş.'nin üstlendiği fuarı, Sudanese Free Zones & Markets Co. düzenliyor. Forum Fuarcılık Sudanese Free Zones & Markets Co.'nun Türkiye temsilciliğini de yürütüyor.

Tüm hizmetler dahil katılım ücreti m² başına 400 dolar olan fuarda, firmalar fuar katılım ücretinin yüzde 20'sini sözleşmeyle birlikte, geri kalanını devlet desteği çıktığında ödeyebilecek. Fuara katılım için son başvuru tarihi: 21 Kasım 2003