Beyaz eşya üreticilerinin Köln buluşması

 

Dayanıklı tüketim malları ve yan sanayi ürünlerinde son teknoloji, Köln'de 2004 yılında düzenlenecek HomeTech fuarında görücüye çıkacak.
 

 


 

 

Forum A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı H. Ateş Atalay, 2002 yılında Berlin'deki fuarın ulusal katılım organizasyonunu da Forum Fuarcılık A.Ş.'nin yaptığını belirterek, "Berlin'de 2002 yılında düzenlenen Hometech ve Hometech Components fuarına 108.000 m² brüt, 56.000 m² net alanda 39 ülkeden toplam 721 şirket katıldı. Merkezi Brüksel'de bulunan Avrupalı Beyaz Eşya Üreticileri Derneği CECED'in sponsorluğunda gerçekleşen fuarda Türkiye 3150 m² alan ile İtalya'dan sonra ikinci büyük ülke oldu. Fuar 35.000'i profesyonel 60.158 kişi tarafından ziyaret edildi. Fuar katılımının yüzde 37'sini oluşturan yan sanayi kısmında da BEYSAD ile işbirliği yapıldı ve ulusal katılım organizasyonuyla 24 BEYSAD üyesi fuarda yerini aldı" dedi.

Atalay, ulusal katılımda nakliye, handling, gümrükleme, sigorta, çağdaş stand konstrüksiyonu ile tam bir hizmet sunulacağını belirterek, Forum A.Ş.'yle ulusal katılım gerçekleştirecek olan firmaların yüzde 50-80 oranlarında devlet desteğinden de yararlanabileceklerini kaydetti.

BEYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Semavi Yorgancılar da ülkemiz beyaz eşya ve yan sanayi sektörünün son 10 yılda büyük atılım yaptığını belirterek, "İç satışlarda ekonomik gelişmelere bağlı olarak hedeflenen artışa maalesef erişilememiş ve 1993-2003 arası yalnızca yüzde 0,93 artış kaydedilmiştir. Buna karşın ihracatta yüzde 992 ile adeta bir patlama kaydedilmiştir. Artık hedef daha fazla ihracat olmalıdır. Yan sanayide şu anda yapılan 220 milyon USD'lik ihracatın 5 yıl içinde 1 milyar USD olması hedeflenmelidir" diye konuştu.

Fuarın tanıtımı, basın faaliyetleri, ziyaretçi sağlanması, katılımın artırılması ve tüm pazarlama faaliyetleri konusunda Kölnmesse Türkiye temsilciliğini yürütmekte olan Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası ile de işbirliği yapılacak.

Fuar konusunda daha detaylı bilgi için [email protected] adresine başvurulabilir.

Kısa bir süre önce Almanya'nın sayılı fuarcılık şirketlerinden Messe Berlin GmbH ve Kölnmesse GmbH arasında yapılan anlaşma doğrultusunda kurulan ortak yatırım şirketi CBF Cologne-Berlin-Fairs, Avrupa Beyaz Eşya Üreticileri Derneği CECED ile birlikte beyaz eşya ana ve yan sanayi sektöründe yeni bir dünya fuarını Hometech ve Hometech Components'i yarattılar.

Berlin'de 2002 yılında düzenlenen Hometech fuarından sonra, 2003 yılında Köln'de sektöre yönelik Domotechnica fuarının düzenlenmesi planlanmış ancak konjonktürel nedenlerden ötürü fuar iptal edilmişti. Domotechnica'nın iptal edilmesinden sonra Berlin ve Köln fuar şirketleri CECED'le işbirliği yaparak, Berlin ve Köln'de dönüşümlü olarak iki yılda bir Hometech fuarının düzenlenmesi kararı aldı.

Yeni Hometech ana sanayi fuarı 25-29 Şubat ve Hometech Components yan sanayi fuarı 25-27 Şubat 2004 tarihlerinde Köln'de kapılarını açacak.

Kölnmesse fuar alanının 1-3 numaralı hollerinde yan sanayi ürünleri, 9-14 numaralı hollerinde küçük ve büyük beyaz eşya ürünleri görücüye çıkacak. İlk üç günü yalnızca profesyonel ziyaretçilere açık olacak fuar, 28-29 Şubat günleri halkın ziyaretine açılacak.

Fuarın Türkiye ulusal katılım organizasyonunu Messe Berlin fuarcılık şirketinin Türkiye temsilciliğini de yürüten Forum Fuarcılık A.Ş. gerçekleştirecek. Yan sanayi kısmında BEYSAD üyeleriyle katılım gerçekleştirilecek olan Forum A.Ş.'ye fuarda 600 m² yer tahsis edildi.