Cidde'de Ticaret Fuarı

 

Suudi Arabistan'ın Cidde kentinde 14-25 Ekim 2003 tarihleri arasında düzenlenecek Uluslararası Cidde Ticaret Fuarı'nın bireysel katılım organizasyonunu Forum Fuarcılık A.Ş. yapacak.

 

Cidde'de 14-25 Ekim 2003 tarihleri arasında Saudi Exhibition Company (SEC) tarafından düzenlenecek "Jeddah Expo 2003-Cidde Ticaret Fuarı" Suudi pazarına girmek isteyen Türk firmaları için önemli bir fırsat yaratıyor.

Bu sene yedincisi yapılacak olan fuar, Al Hamra Uluslararası Kongre ve Fuar Merkezi'nde gerçekleştirilecek. 12 gün süreyle açık kalacak fuar, 9 bin m² kapalı, 30 bin m² açık alan olmak üzere toplam 39 bin m² alanda kurulacak. Fuarda; ev ve büro mobilyaları, otel, restoran, okul ve üniversitelere yönelik mobilyalar, her tür elektrikli-elektronik alet, beyaz eşya, bahçe dekorasyonu ve peyzaja yönelik ekipmanlar, her tür süs ve hediyelik eşya, mutfak ve banyo tekstili, halı, konfeksiyon, ayakkabı, çanta, kozmetik, spor malzemeleri, oyuncak v.b. sergilenebilecek.

Fuara, geçen yıl İran, Mısır, Suriye, Endonezya, Malezya, Singapur, Çin, Pakistan, Nijerya, Etiyopya, Yunanistan, İtalya, Güney Afrika, Umman, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Yemen, Ürdün, Fas, Filistin, Suudi Arabistan ve Türkiye'den 170 firma katılmış ve 70.000 kişi fuarı ziyaret etmişti.

Fuarın Türkiye'den bireysel katılımını Saudi Exhibition Company'nin Türkiye temsilciliğini yürüten Forum Fuarcılık A.Ş. gerçekleştirecek. Standlı m² ücreti 250 ABD Doları, boş alan m² ücreti 200 ABD Doları olan fuarda en küçük stand 12 m² olarak belirlendi.

Forum Fuarcılık Genel Müdür Yardımcısı Dr. Meral Dinçer, geçen yıl fuara Türkiye'den 4 firmanın katıldığını ve önemli bağlantılarla döndüklerini belirterek, bu yıl daha çok firmayı Suudi Arabistan'a götürmek istediklerini söyledi. Dinçer, "Kızıl Deniz'in gelini olarak anılan ve Suudi pazarına giriş noktası olan Cidde, batı bölgesinin en zengin şehri ve 3 milyonluk nüfusa sahip. Suudi Arabistan ithalatının yüzde 60'ı Cidde Limanı'ndan gerçekleştirilmekte. Jeddah International Islamic Seaport aynı zamanda Ortadoğu'nun en büyük limanı olma özelliğini de taşıyor. Ayrıca, Ortadoğu'nun en işlek havalimanlarından biri olan King Abdulaziz Uluslararası Havalimanı da Cidde'de bulunuyor. Cidde tüm bu özellikleriyle tam bir ticari merkez ve Suudi pazarına giriş kapısı. O yüzden Türk firmalarının çok zengin alım gücü olan bu pazara girebilmeleri için Cidde Ticaret Fuarı ayrı bir önem taşıyor" dedi.

Fuara bireysel katılım yapıldığından metrekare ücretinin tamamı ve nakliye ücretinin %50'si Devlet desteği olarak firmalara geri ödeniyor.

Katılım için son başvuru tarihi 1 Eylül'e olarak belirlenen fuarla ilgili ayrıntılı bilgi www.forumfuar.com internet adresinden ya da 312 419 19 32 numaralı telefondan Sevil Hasançebi'den alınabilir.