Sanayiciler Tahran Uluslararası Fuarı'na gün sayıyor

İran'a ihracat şansı yakalamak isteyen sanayiciler ekim ayında düzenlenecek Tahran 3. Uluslararası Sanayi Fuarı'na hazırlanıyor. Fuarda otomobil ve yedek parçalarından makinelere, mühendislik hizmetlerinden mutfak ekipmanlarına kadar çok sayıda ürün ve hizmet sergilenebilecek.

 

Tahran'da düzenlenen ve sektörel nitelik taşımayan tek fuar olma özelliğini koruyan Tahran Uluslararası Sanayi Fuarı'nı İran Ticaret Bakanlığı'na bağlı ve Türkiye temsilciğini Forum Fuarcılık'ın yürüttüğü Iran International Exhibitions Co. organize ediyor. Tüm hizmetler dahil metrekare ücreti 350 ABD doları olan fuara %50 ve %80 arasında değişen oranlarda devlet desteğinin yanı sıra KOSGEB desteği de bulunuyor.

2002 yılında düzenlenen fuarda 59 Türk firması 1030 m² alanda ürünlerini sergilemiş, fuardan önemli iş bağlantıları sağlayarak Türkiye'ye dönmüştü.

Fuarda sergilenebilecek ürünler

Tarım ekipmanları, klima, otomobil ve oto yedek parçaları, mutfak ekipmanları, kimya-selüloz, inşaat, elektrik, elektronik, enerji, çevre teknolojileri, gıda teknolojileri, hastane ekipmanları, makine ve makine yedek parçaları, metal endüstrisi, ölçme aletleri, metal işleme teknolojisi, ambalajlama makineleri, plastik mamuller, tıbbi ve hijyenik ürünler, pompa, kompresör, demiryolu malzemeleri, mühendislik hizmetleri, tekstil-deri makineleri ekipmanları, kaynak makineleri, ısıtma ve soğutma endüstrisi, vinç ve konveyör bantları, sıvı ve havalı hidrolik makine ekipmanları, ısı ölçüm cihazları, hassas mühendislik aletleri, mekanik ölçme ve kontrol araçları, diğer hassas aletler ve ölçüm cihazları.

               

Türkiye için vazgeçilmez pazarların başında gelen İran, ekim ayında Türk firmalarına kapılarını açıyor. İran pazarına en etkili yoldan girmek isteyen Türk işadamları Tahran 3. Uluslararası Sanayi Fuarı için gün sayıyor. İran'da yatırım yapmak isteyen işadamlarımız fuar aracılığıyla ortak bulabilir.

Forum Fuarcılık ve Geliştirme A.Ş. Genel Müdürü Bilgin Aygül İran pazarının ekonomik açıdan Türkiye için önemine değinerek, iki ülke arasında karşılıklı olarak düzenlenen ticaret heyeti gezileri ve fuar organizasyonlarının işbirliğinin geliştirilmesi açısından büyük önem taşıdığını vurguladı.

İran'ın Türkiye'den ağırlıklı olarak demir-çelik ürünleri, makineler, otomotiv ürünleri aldığını söyleyen Aygül, Tahran Uluslararası Sanayi Fuarı'nın bu açıdan önem taşıdığını belirtti. Forum A.Ş.'nin İran pazarındaki deneyim sahibi olduğunu kaydeden Aygül, "İran'da 1995 yılından bu yana düzenlenen fuar organizasyonlarının Türkiye ulusal katılım organizasyonunu gerçekleştiren Forum Fuarcılık, ihracatçılarımızın, özellikle KOBİ'lerimizin İran pazarına ulaşmalarına aracılık etmektedir" diye konuştu.

İran'ın başkenti Tahran'da 2-6 Ekim 2003 tarihleri arasında düzenlenecek Tahran Uluslararası Sanayi Fuarı'nın Türkiye ulusal katılım organizasyonunu Forum Fuarcılık ve Geliştirme A.Ş. gerçekleştiriyor. Fuarda, tarım ekipmanlarından otomobil ve oto yedek parçalarına, makineden mühendislik hizmetlerine kadar çok sayıda ürün ve hizmet sergilenebilecek.