Sanayiciler haydi Tahran'a

Tahran Uluslararası Sanayi Fuarı, 2-6 Ekim 2003 tarihleri arasında düzenleniyor. Fuarın, Türkiye ulusal katılım organizasyonunu Forum Fuarcılık A.Ş. gerçekleştirecek.

 

Tahran'da düzenlenen ve sektörel nitelik taşımayan tek fuar olma özelliğini koruyan Tahran Uluslararası Sanayi Fuarı'nı İran Ticaret Bakanlığı'na bağlı ve Türkiye temsilciğini Forum Fuarcılık'ın yürüttüğü Iran International Exhibitions Co. organize ediyor. Tüm hizmetler dahil metrekare ücreti 350 ABD doları olan fuara %50 ve %80 arasında değişen oranlarda devlet desteğinin yanı sıra KOSGEB desteği de bulunuyor.

2002 yılında düzenlenen fuarda 59 Türk firması 1030 m² alanda ürünlerini sergilemiş, fuardan önemli iş bağlantıları sağlayarak Türkiye'ye dönmüştü.Fuarda sergilenebilecek ürünler

Tarım ekipmanları, klima, otomobil ve oto yedek parçaları, mutfak ekipmanları, kimya-selüloz, inşaat, elektrik, elektronik, enerji, çevre teknolojileri, gıda teknolojileri, hastane ekipmanları, makine ve makine yedek parçaları, metal endüstrisi, ölçme aletleri, metal işleme teknolojisi, ambalajlama makineleri, plastik mamuller, tıbbi ve hijyenik ürünler, pompa, kompresör, demiryolu malzemeleri, mühendislik hizmetleri, tekstil-deri makineleri ekipmanları, kaynak makineleri, ısıtma ve soğutma endüstrisi, vinç ve konveyör bantları, sıvı ve havalı hidrolik makine ekipmanları, ısı ölçüm cihazları, hassas mühendislik aletleri, mekanik ölçme ve kontrol araçları, diğer hassas aletler ve ölçüm cihazları.
 

Türkiye'nin yakın komşusu ve önemli ticari partnerlerinden olan İran'da yatırım şansı yakalamak isteyenlere Ekim ayında düzenlenecek "Tahran Uluslararası Sanayi Fuarı" önemli fırsatlar sunuyor.

İran'ın başkenti Tahran'da 2-6 Ekim 2003 tarihleri arasında düzenlenecek Tahran Uluslararası Sanayi Fuarı'nın Türkiye ulusal katılım organizasyonunu Forum Fuarcılık ve Geliştirme A.Ş. gerçekleştiriyor. Fuarda, tarım ekipmanlarından otomobil ve oto yedek parçalarına, makineden mühendislik hizmetlerine kadar çok sayıda ürün ve hizmet sergilenebilecek.

İran ve Türkiye arasındaki ticaret hacminin büyümesi ve son dönemde iki ülke arasında gelişen siyasi ilişkiler, İran'ı Türk yatırımcılar için önemli bir cazibe merkezi haline getirdi. Forum Fuarcılık ve Geliştirme A.Ş. Genel Müdürü Bilgin Aygül İran pazarının ekonomik açıdan Türkiye için önemine değinerek, iki ülke arasında karşılıklı olarak düzenlenen ticaret heyeti gezileri ve fuar organizasyonlarının işbirliğinin geliştirilmesi açısından büyük önem taşıdığına dikkat çekti. Aygül, bu açıdan yatırımcıların özellikle fuar organizasyonlarında yer almaları gerektiğini vurguladı. Forum A.Ş.'nin İran pazarındaki deneyim sahibi olduğunu kaydeden Aygül, "İran'da 1995 yılından bu yana düzenlenen fuar organizasyonlarının Türkiye ulusal katılım organizasyonunu gerçekleştiren Forum Fuarcılık, ihracatçılarımızın, özellikle KOBİ'lerimizin İran pazarına ulaşmalarına aracılık etmektedir" diye konuştu.