Kuzey Afrika'nın kalbi Kahire'de atıyor

 

Türk ihracatçılarına Kuzey Afrika pazarına ulaşma fırsatı yaratan Kahire 36. Genel Ticaret ve Sanayi Ürünleri Fuarı 19-28 Mart 2003 tarihleri arasında düzenleniyor.

 

 

Forum Fuarcılık ve Geliştirme A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Dr. Meral Dinçer, fuarın katılımcı firmalar açısından çok olumlu geçtiğine dikkat çekerek şunları söyledi:

"Kahire, 20 milyona ulaşan nüfusuyla Kuzey Afrika'nın en büyük kenti olmasının yanı sıra bölgedeki ticari ilişkilerin de kavşak noktası olma özelliğini taşıyor. Dolayısıyla Mısır pazarına girebilmenin en kolay yolu ülkedeki fuara katılmaktan geçiyor. Forum Fuarcılık olarak ülkenin en köklü ve en çok ilgi gören Kahire Uluslararası Fuarı'nın ulusal katılım organizasyonunu gerçekleştiriyoruz. Kahire 35. Uluslararası Fuarı'na katılan firmalarımız önemli oranlarda iş bağlantıları sağlayarak Türkiye'ye döndüler. Türkiye holünün ürün yelpazesinin geniş olması, Türk standlarına olan ilgiyi büyük ölçüde artırdı. Aynı başarıyı 2003 yılında gerçekleştireceğimiz fuarda da yakalamayı hedefliyoruz."

Tüm hizmetler dahil m² ücreti 425 ABD Doları olan fuarda en küçük stand alanı 9 m² olacak. Fuara katılmak için son başvuru tarihi 3 Şubat 2003 olarak belirlendi.

Fuarla ilgili ayrıntılı bilgi Forum A.Ş.'nin 0 312 419 19 32 nolu telefonundan veya www.forumfuar.com adresinden alınabilir.

Fuarda sergilenebilecek ürünler

Gıda maddeleri, bakliyat, kuru ve kurutulmuş meyve, demir-çelik ürünleri, plastik eşyalar, kauçuk ve deri ürünleri, kâğıt ve karton kutu, kristal, çelik mutfak takımı, beyaz eşya, mutfak-tuvalet-ev dekorasyonu için cam eşya, perdahlanmış cam levha, temizlik malzemeleri, sanayi tipi buzdolabı, radyo, soğuk hava veren vantilatörler, çanak ve normal TV antenleri, et kıyma makineleri, pirincin kabuğundan ayrılmasında ve parlatılmasında kullanılan makineler, tahin helvası yapan makineler, cips ve kornfleks yapan makineler, kimyevi maddeler, binek otomobiller, otomotiv yedek parçaları, kauçuktan havalı yeni dış lastikler, makine sanayi, takım tezgâhları, sıhhi tesisat malzemeleri, orman ürünleri, dalış kıyafetleri, korumalı kıyafetler, güneş tenteleri, boya fırçaları, teknik ve medikalde kullanılan malzemeler, bilgisayar malzemeleri.


Kuzey Afrika'nın en güçlü ekonomilerinin başında gelen Mısır, 2003 yılında Türk yatırımcılara kapılarını Kahire 36. Genel Ticaret ve Sanayi Ürünleri Fuarı ile açacak. 19-28 Mart tarihleri arasında düzenlenecek fuar, Türk ihracatçılarına Afrika'da yatırım fırsatını veriyor. Mısır pazarına ulaşmada en doğru adres olan Kahire Uluslararası Fuarı'nda inşaat malzemelerinden otomotiv yan sanayiine, demir-çelikten kağıt ürünlerine kadar çok sayıda ürün sergilenebilecek.

Bölge ülkeleriyle ticaretin geliştirilmesi için önemli kavşak noktası olan Mısır ile Türkiye arasındaki ticari ilişkiler 1989 yılından bu yana sürekli artış gösteriyor. Önümüzdeki dönemde Türkiye-Mısır ticaret hacminin 2 milyar dolara ulaşması beklenirken, Güney ve Doğu Afrika ülkelerini de içine alan 300 milyon nüfusluk bir pazar da açılacak.

Türk ihracatçıları için önemli bir potansiyel taşıyan Mısır'da özellikle otomotiv, gıda ve kimyevi maddelerde Türk malı imajı yaratıldığı belirtirken, çok sayıda Türk firması Mısır pazarına girebilmek için Kahire'de büro açtığı ifade edildi.

Türk işadamları açısından Kuzey Afrika ülkeleri ile iş bağlantıları kurma olanağı tanıyacak olan Kahire 36. Uluslararası Genel Ticaret ve Sanayi Ürünleri Fuarı'nda, inşaat malzemelerinden otomotiv yan sanayiine, demir-çelikten kağıt ürünlerine kadar çok çeşitli alanlarda ürün sergilenebilecek.

Açılışını Mısır Başbakanı Dr. Atef Ebeid'in gerçekleştirdiği 2002 yılındaki fuara, aralarında Almanya, İtalya, Rusya, ABD, Cezayir, Suudi Arabistan'ın da bulunduğu 47 ülkeden 3 bine yakın firma katıldı. Türkiye ulusal katılım organizasyonunu Forum Fuarcılık ve Geliştirme A.Ş.'nin gerçekleştirdiği fuarda 46 Türk firması ürünlerini 1050 m²'de sergiledi.

Mısır Fuar İdaresi'nin ürünlerini en iyi sergileyen ülkeyi belirlediği fuarda Türkiye bu ödüle layık görüldü. Fuarın Türkiye ulusal katılım organizasyonunu gerçekleştiren Forum Fuarcılık A.Ş. adına Genel Müdür Yardımcısı Dr. Meral Dinçer'e, başarılarından ötürü bir de plaket verildi.
 

 


SAYFAYI YAZDIR