Libya'ya ihracat yolu göründü

 

Arap dünyasının gözde pazarlarından Libya'ya yatırım yapmak isteyen ihracatçılar, Trablus 32. Uluslararası Genel Ticaret ve Sanayi Ürünleri Fuarı'nı bekliyor. 2-12 Nisan 2003 tarihleri arasında düzenlenecek olan fuarda demir-çelik ürünlerinden otomotive, gıda maddelerinden ilaç ve tıbbi malzemeye kadar çok sayıda ürün sergilenebilecek.

 

 

Türk firmalarının, Libya pazarını dikkate alması gerektiğini vurgulayan Aygül, Libya'nın Türk ürünlerini hem kalite hem de fiyat açısından tercih ettiğini kaydetti. Aygül, bu ülkeye başta tekstil ve gıda maddeleri olmak üzere inşaat malzemeleri, beyaz eşya, elektrikli-elektronik eşyalar, mutfak eşyaları, mobilya ve temizlik ürünlerinin rahatlıkla satılabileceğini vurguladı.

Trablus 32. Uluslararası Genel Ticaret ve Sanayi Ürünleri Fuarı'na katılan firmalara %50 ile %80 arasında değişen oranlarda devlet desteği de bulunuyor. En küçük standın 9 m² olduğu fuarın metrekare ücreti 350 ABD Doları olarak belirlendi. Fuara son başvuru tarihi 21 Şubat 2003

Sergilenebilecek ürünler:

Fuarda un, yağ ve salça gibi temel gıda maddeleri, helva, kuruyemiş, maya, bakliyat, yem katkı maddeleri, ekmek fırını, demir-çelik ürünleri, inşaat ve sıhhi tesisat malzemeleri, seramik ürünler, fayans, yer döşemeleri, mermer, tuğla, kiremit, alçı, çimento, prefabrik yapılar, yol yapım ve taş kırma makineleri, hafif nakliyat arabaları, binek arabaları, minibüs, kamyon, otomotiv yedek parçaları, akü, oto lastiği, klima ve soğutucular, hafif silahlar, savunma sanayi ile ilgili araç ve gereçler, telekomünikasyon ürünleri, elektrik malzemeleri, dayanıklı tüketim malları, ev aletleri (elektrikli ve elektriksiz), bilgisayar ve aparatları, ilaç ve tıbbi malzeme, ortopedik ürünler, haşere zehirleri ve pompaları, tekstil ürünleri, spor malzemeleri, ayakkabı, çanta, sabun, tuvalet kâğıdı ve diğer temizlik maddeleri, kozmetik ürünler, ev ve mutfak eşyaları, porselen ve cam ürünler, halı, mobilya, okul ve ofis araçları, kırtasiye malzemeleri, ziraat ve hayvancılıkta kullanılan malzemeler, fabrika ve atölyeler için gerekli malzeme ve aletler ile tarım makinelerinin sergilenmesinde yarar görülmektedir.
 


Birleşmiş Milletler'in uzun süredir uyguladığı ambargonun kalkmasının ardından özellikle Batılı ülkelerin gözde pazarı haline gelen Libya, Türk yatırımcıların da ilgi odağı oldu. Libya'nın Trablus kentinde 2-12 Nisan 2003 tarihleri arasında düzenlenecek olan Trablus 32. Uluslararası Fuarı, Libya'ya ihracat yapmak isteyen firmalara kapılarını açacak.

Türkiye ile arasında tarihi ve kültürel bağların bulunduğu Libya'da halen 5 bin Türk işçisi çalışıyor. İki ülke arasında son yıllarda önem kazanan ve ağırlıklı olarak tekstil ürünlerini kapsayan bavul ticaretinin geçen yıl 150 milyon dolar civarında olduğu tahmin ediliyor. 2001 yılının ikinci yarısında İzmir-Trablus arasında başlayan feribot seferlerinin de bavul ticaretine önemli katkı sağladığı belirtiliyor. Kuzey Afrika bölgesine yönelik ihracat için önemli bir konumda bulunan Libya üzerinden Sahil ve Sahra Devletleri Topluluğu üye ülkelerine ürün satmanın daha kolay olduğu da ifade ediliyor.

Libya nüfusunun %60'ının yaşadığı Trablus'ta düzenlenecek olan fuar, Trablus Uluslararası Fuar Merkezi'nde gerçekleşecek. 2002 yılında 41 ülkeden 1250 firmanın katıldığı fuarda Türkiye 1080 m²'lik alanda ürünlerini sergilemişti. Türkiye'den fuara 32 firma katılmıştı. Fuara katılan firmalar yüksek oranda iş bağlantısı gerçekleştirerek ve büyük bir çoğunluğu ürünlerini satarak Türkiye'ye döndü.

Türkiye ulusal katılım organizasyonunu Forum Fuarcılık ve Geliştirme A.Ş.'nin gerçekleştirdiği fuara ilişkin bilgi veren Forum Fuarcılık ve Geliştirme A.Ş. Genel Müdürü Bilgin Aygül, Türk firmalarının sadece Libya'ya değil aynı zamanda diğer Kuzey Afrika ülkelerine yönelik ihracat için de bu fuarda ürünlerini sergilemesinin yararlı olacağını söyledi. Aygül, "Libya üzerinden Sahil ve Sahra Devletleri Topluluğu üye ülkelerine ürün satmak daha kolaydır. Merkezi Trablus'ta bulunan bu topluluk, ileride Avrupa Birliği'nde olduğu gibi gümrük birliğini gerçekleştirmeyi hedeflemektedir. Bu nedenle, Libya'ya gitmek, Afrika'nın aşağı yukarı yarısına gitmek anlamına gelir" dedi.
 

 


SAYFAYI YAZDIR