Hartum Fuarı'nda geri sayım

 

Sudan'ın başkenti Hartum'da 15-25 Ocak 2003 tarihlerinde düzenlenecek 20. Uluslararası Genel Ticaret ve Sanayi Ürünleri Fuarı Türk yatırımcıları bekliyor.

Fuarın Türkiye ulusal katılım organizasyonunu gerçekleştiren Forum A.Ş. firmalara ödemede büyük kolaylık tanıyor. Firmalar, fuar katılım ücretinin yüzde 20'sini sözleşmeyle birlikte, geri kalanını devlet desteği çıktığında ödeyebilecek.
 

 

 

Fuarda Sergilenebilecek Ürünler

Müteahhitlik ve mühendislik hizmetleri, petrol ürünleri, yapı malzemeleri, inşaat malzemeleri, vinç ve konveyor bandı, petrol-doğalgaz sanayi ekipmanları, su pompaları, kompresör, telekomünikasyon teçhizatı, elektrik direkleri, iletim hatları, aydınlatma elemanları, kablolar, jeneratör, güç iletim sistemleri, klima, duy-akım anahtarları, sigorta, fiş, priz, elektronik malzemeler (TV, video, müzik seti), bilgisayar ve ekipmanları, telefon ve telefon santralı, otomobil, otobüs, minibüs, kamyon, kamyonet, ambulans, her türlü oto yan sanayi ürünü, oto aksesuvarları, araç teçhizatları, römork ve çekerler, iç-dış lastikler, iş makineleri, imalat makineleri, değirmen makineleri, ahşap işleme makineleri, metal işleme makineleri, kaynak makineleri, makine yedek parçaları, kapı-pencere doğrama makineleri, bakliyat, hububat, ekmeklik buğday, un, salça, çay, şeker, şekerleme, dondurulmuş gıda, bisküvi, çikolata, sıvı yağ-margarin, maya, baharat, taze meyve-sebze, kuru ve kurutulmuş meyve, kabuklu meyve, kuruyemiş, sulama ekipmanları, ambalaj makineleri, gıda makineleri, tarım makineleri, soğutma makineleri, dondurma makineleri, hidrolik makine ekipmanları, sabun-deterjan gibi temizlik malzemeleri, kozmetik ürünler, kâğıt, defter, kalem vb. kırtasiye malzemeleri, okul gereçleri, ofis araçları, tıbbi cihazlar, ortopedik ürünler, medikal malzeme, hastane ekipmanları, süs eşyaları, kadın, erkek ve çocuk giyim eşyaları, çorap, iç çamaşır, gömlek, pantolon, kumaş, spor ayakkabı, ayakkabı malzeme ve aksesuvarları, deri hammaddeli ürünler, kaliteli deri ürünleri, ev tekstil ürünleri, ev ve büro mobilyaları, halı, plastik masa, sandalye, mutfak eşyaları, otel ekipmanları, buzdolabı, çamaşır makinesi gibi dayanıklı tüketim malları.
 


Afrika pazarına girmek isteyen Türk yatırımcıları Ocak ayında Sudan'da önemli bir fuar bekliyor. Afrika'nın ekonomik cazibe merkezlerinden biri haline gelen Sudan'ın başkenti Hartum'da 15-25 Ocak 2003 tarihlerinde düzenlenecek 20. Uluslararası Genel Ticaret ve Sanayi Ürünleri Fuarı'nın Türkiye ulusal katılım organizasyonunu Forum Fuarcılık A.Ş. yapıyor. Fuarı düzenleyen Sudanese Free Zones & Markets Co.'nun Türkiye temsilciliğini yürüten Forum A.Ş., katılımcı firmalara ödemede büyük kolaylık tanıyor.

Tüm hizmetler dahil katılım ücreti m² başına 400 dolar olan fuarda, firmalar fuar katılım ücretinin yüzde 20'sini sözleşmeyle birlikte, geri kalanını devlet desteği çıktığında ödeyebilecek. Fuara katılım için 29 Kasım'a kadar başvurulabilecek.
Forum A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Dr. Meral Dinçer, Sudan Serbest Bölgesi'nde düzenlenen fuara kalite standardı olan her ürünle katılım sağlanabileceğini belirterek, şöyle konuştu:

"Türkiye'nin Afrika'ya açılım politikası kapsamında Sahra Güneyi Afrika ülkeleriyle ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi öncelikli hedefler arasında yer almaktadır. Doğu ve Güney Afrika Ülkeleri Ortak Pazarı (COMESA), Hükümetler Arası Kalkınma Otoritesi (IGAD) ile Sahel ve Sahra Devletleri Topluluğu gibi örgütlere de üye olan Sudan, bölgede önemli bir ekonomik cazibe merkezi oluşturmaya başlamıştır. Sudan, Türkiye'den demir-çelik ürünleri, mekanik ve elektrikli makine aksam ve parçaları, baklagiller, mayalar, hububat, değirmencilik ürünleri, tekstil ve konfeksiyon ürünleri ithal etmektedir. 36 milyonu aşkın nüfusa sahip olan Sudan'ın ithal ettiği ürünlerin başında gelen gıda maddeleri, işlenmiş mamuller, tıbbi malzemeler, kimyasal malzemeler, tekstil, makine ve teçhizat, buğday, çay, tütün, tekstil ve tekstil ürünleri alanında Türkiye'nin dünya genelinde iyi bir noktada olması nedeniyle, bu ülkeye ihracatımızı artırmamız kolay olacaktır."

 

 


SAYFAYI YAZDIR