Ankara'da sanat coşkusu

 

Ankaralılar için artık bir sanat klasiği haline gelen Ankara Sanat ve El Sanatları Fuarı, kapılarını 8. kez sanatseverlere açtı. Birbirinden güzel binlerce sanat eserinin buluştuğu fuarda, "1963'ten Günümüze Süleyman Demirel Arşiv Karikatürleri Sergisi" de sanatseverlerin ilgisine sunuldu.

 


 

 

Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün ve Ankara Valisi Yahya Gür'ün konuşmalarının ardından kürsüye gelen 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, sanat ve el sanatları fuarlarının desteklenmesi gerektiğini ifade ederek, "İnsanlıktan netice itibariyle geriye kültür ve sanat eserleri kalacaktır. Zaten Türkiye de bir açık müzedir, fuardır" diye konuştu. Fuarda kendi karikatürlerinin yer aldığı serginin bulunmasını da memnuniyetle karşıladığını kaydeden Demirel, "Bunları benim bir hayranım toplamış. Şimdi kendisi hayatta değil. Allah'tan rahmet diliyorum. Emek ve gayret sarf etmiş. Bu beni çok mütehassis etmiştir" dedi.

"Meyve veren ağacı taşlarlar"

Fuarın açılışının hemen ardından 9. Cumhurbaşkanı Demirel, AKM Cumhuriyet Tarihi Müze Alanı'ndaki "1963'den Günümüze Süleyman Demirel Arşiv Karikatürleri Sergisi"nin açılışını gerçekleştirdi. Demirel, 48 yılı aşkın siyaset yaşamı boyunca basında çıkan karikatürleri ilgiyle incelerken, "Meyve veren ağacı taşlarlar" yorumunu yaptı.

Giriş ve etkinlikleri izlemenin ücretsiz olduğu fuarda bu yıl, Mısır, Kenya, Filipinler, Güney Afrika, Azerbaycan, Özbekistan, Kırgızistan, Güney Afrika, Macaristan, Sudan, Irak, Tayland, Endonezya, Kazakistan, Suriye, Hindistan, Çin, Tanzanya, Filistin ve Türkiye'den 148 katılımcı yer aldı.


 

Başkentlilerin adeta "tiryakisi" olduğu Ankara Sanat ve El Sanatları Fuarı, "Arts & Crafts Ankara" kapılarını 8. kez sanatseverlere açtı. Dünyanın dört bir yanından gelen sanatçıların buluşmasına sahne olan fuar, etkinlikleriyle de göz doldurdu. Atatürk Kültür Merkezi'nde gerçekleşen fuar, 12-20 Ekim tarihleri arasında açık kaldı. 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in basında çıkan karikatürlerinin derlendiği "1963'ten Günümüze Süleyman Demirel Arşiv Karikatürleri Sergisi"nin açıldığı fuarda birbirinden renkli çok sayıda etkinlik de düzenlendi.

Ankara'da artık bir sanat klasiği haline gelen fuar, geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da göz dolduran etkinlikleri ve birbirinden güzel ürünleriyle Ankaralılara tam bir sanat şöleni yaşattı.

Forum Fuarcılık ve Geliştirme A.Ş.'nin 1995 yılında başlattığı Ankara Sanat ve El Sanatları Fuarı'nda bu yıl konserlerden defilelere, halkoyunlarından dans gösterilerine, sergilerden imza gününe kadar 117 etkinlik gerçekleştirildi.

12 Ekim Cumartesi günü gerçekleşen fuar açılışına 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Ankara Valisi Yahya Gür ve Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün katıldı.

Fuarın açılışında bir konuşma yapan Forum Fuarcılık ve Geliştirme A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Dr. Meral Dinçer, Forum Fuarcılık olarak Ankara Sanat ve El Sanatları Fuarı'nın 8.'sini düzenlemekten mutluluk duyduklarını belirterek, "Geçmiş yıllardan aldığımız güçle fuarımızın her geçen yıl daha iyi geçmesi için çalışıyoruz. Gelecek yıllarda da Ankara Sanat ve El Sanatları Fuarı aynı başarılı çizgisini koruyacaktır" dedi.

 

 


SAYFAYI YAZDIR