Türk firmaları Tunus'ta

 

Azerbaycan’da iş yapmak isteyen iş adamlarımıza yararlı olması amacıyla T.C. Bakü Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Sayın Bahri Özdemir tarafından hazırlanan bilgi notlarından belli bölümleri yayınlıyoruz.

 
Tunus'ta 18-27 Ekim 2002 tarihlerinde düzenlenen Tunus Uluslararası Fuarı'na Türkiye'den bireysel katılım organizasyonu ile 8 firma katıldı.

Tunus, 18-27 Ekim 2002 tarihleri arasında Societe des Foires Internationales de Tunis S.A'nın organize ettiği Tunus Uluslararası Fuarı'na ev sahipliği yaptı.

40 ülkeden 1200 katılımcı firmanın yer aldığı ve 400.000'e yakın ziyaretçinin gezdiği fuarda tekstil ve konfeksiyon ürünleri, gıda, otomotiv, yedek parça, dayanıklı tüketim malları, mobilya ve aydınlatma ürünleri, demir-çelik ürünleri, plastik, makine-aksam ve parçaları, kağıt ve ürünleri, cam eşya gibi ürünler sergilendi.

Toplam 25.000 m²'lik alanda düzenlenecek fuarın bireysel katılım organizasyonunu Forum Fuarcılık ve Geliştirme A.Ş. gerçekleştirdi. Fuara Türkiye'den Enta Mühendislik, Korkmaz Mutfak Eşyaları, Firma Prens, Arı Madeni Eşya, Mesa İmalat, Dizdar Tekstil, Bensan, Korçan Demir Çelik katıldı.

Uluslararası Cidde Ticaret Fuarı yapıldı

Suudi Arabistan'ın Cidde kentinde 26 Ekim-4 Kasım 2002 tarihleri arasında düzenlenen Uluslararası Cidde Ticaret Fuarı'na Türkiye'den bireysel katılım organizasyonu ile 4 firma katıldı.

Saudi Exhibition Company tarafından Al Hamra International Exhibitions & Conferences Center'da düzenlenen Uluslararası Cidde Ticaret Fuarı 26 Ekim-04 Kasım 2002 tarihleri arasında yapıldı.

18.000 m² iç ve 30.000 m² dış olmak üzere toplam 48.000 m²'lik alan üzerine kurulan fuarda mobilya, elektrik elektronik, iç dekorasyon/mimari, ev tekstili ile ilgilenen sektörler başta olmak üzere çok sayıda sektör ürünlerini sergiledi.

Bireysel katılım organizasyonunu Forum Fuarcılık ve Geliştirme A.Ş.'nin gerçekleştirdiği fuara Türkiye'den, İhlas Ev Aletleri, Toper Makine, Flexkon Konveyör ve Dalan Kimya katıldı. Fuara bireysel katılım yapıldığından metrekare ücretinin tamamı ve nakliye ücretinin %50'si Devlet desteği olarak firmalara geri ödeniyor.

TAHRAN 2. SANAYİ ÜRÜNLERİ FUARI KÜNYESİ

FUARIN ADI: Tahran 2. Uluslararası Sanayi Ürünleri Fuarı
FUARIN TARİHİ ve YERİ: 2-6 Ekim Tahran-İRAN
FUARI DÜZENLEYEN: Tehran International Exhibition Co.
TÜRKİYE ULUSAL KATILIM ORGANİZASYONU: Forum Fuarcılık ve Geliştirme A.Ş.
TÜRKİYE HOLÜ TOPLAM ALAN: 1030 m²
FUARA KATILAN YABANCI ÜLKE SAYISI: 15
FUARA KATILAN FİRMA SAYISI: 530
FUARA KATILAN TÜRK FİRMALARI SAYISI: 59
ZİYARETÇİ: Yapı ve inşaat, tıbbi cihazlar, elektrik ve elektronik, ısıtma ve soğutma, oto yedek parça, makine, kaynak makineleri, çelik, mühendislik hizmetleri, elektrikli ev gereçleri, dış ticaret, redüktör alanında faaliyet gösteren firmaların yer aldığı fuarı İran üst düzey yöneticileri, işadamları ve 10 bine yakın İranlı ziyaret etmiştir.
FUARDA GERÇEKLEŞEN İŞ ANLAŞMALARI: Katılımcılara uyguladığımız anketten çıkardığımız sonuçlara göre, fuara katılan firmalarımızın %80'i olumlu görüşmeler yapmış, özellikle İran'a ilk kez giden firmalar fuardan memnun dönmüşlerdir.

BAKÜ 6. TÜRK İHRAÇ ÜRÜNLERİ FUARI KÜNYESİ

FUARIN ADI: Turkish Expo Bakü 2002 Bakü 6. Türk İhraç Ürünleri Fuarı
FUARIN TARİHİ ve YERİ: 3-6 Ekim 2002 Bakü-AZERBAYCAN
FUARI DÜZENLEYEN: Forum Fuarcılık ve Geliştirme A.Ş.
TOPLAM ALAN: 1540m²
KATILAN FİRMA SAYISI: 64
ZİYARETÇİ: Yapı ve inşaat, ilaç ve kimya, tarım ve tarım ilaçları, tıbbi cihazlar, gıda, elektrik ve elektronik, ısıtma ve soğutma, oto yedek parça, makine, yem, kaynak makineleri, çelik, mühendislik hizmetleri, ev mefruşatı, tekstil, oyuncak, iş güvenliği, ayakkabı alanında faaliyet gösteren firmaların yer aldığı fuarı Azerbaycan üst düzey yöneticileri, işadamları ve 5 bine yakın Azeri ziyaret etmiştir.
FUARDA GERÇEKLEŞEN TOPLANTILAR: 4 Ekim 2002 tarihinde Grand Europe Hotel'de "Türkiye-Azerbaycan Ticari İlişkileri" konulu toplantı yapılmıştır. Toplantıya yaklaşık 60 işadamı katılmıştır. 5 Ekim'de de Azerbaycan Sahibkarlar Konfederasyonu'nda gerçekleştirilen toplantıya 35 Türk ve 50 Azeri işadamı katılmıştır. T.C. Bakü Ticaret Müşaviri Bahri Özdemir'in de hazır bulunduğu ve sektörel bazda bilgiler verdiği toplantıda Türk-Azeri işadamları arasında ikili görüşmelerin yapılması sağlanmıştır ve olumlu sonuçlar alınmıştır.
FUARDA GERÇEKLEŞEN İŞ ANLAŞMALARI: Fuara katılan firmalar yüksek oranlarda iş anlaşmalarına imza atmışlardır.
 
 


SAYFAYI YAZDIR