İhracatçıya Şam fırsatı

 

Suriye'nin başkenti Şam'da 23-27 Mayıs 2003 tarihlerinde düzenlenecek "Sıma'03 Suriye Uluslararası Endüstri Fuarı" bu pazara girmek isteyen Türk yatırımcılar için önemli bir fırsat yaratıyor.

 

 

Dinçer, fuarı düzenleyen Al-Walid For Trading'in Türkiye temsilciliğini de yürüttüklerini belirterek, iki yıldır bu fuara firmaların bireysel katılımını sağladıklarını, gösterilen yoğun ilgi nedeniyle 2003 yılında fuara ulusal katılım sağlama kararı aldıklarını söyledi.

Fuara 2002 yılında birçok Arap ülkesinin yanı sıra başta Türkiye, Rusya, Çin, Lübnan, Almanya, İtalya, Belçika, Suriye ve ABD'den olmak üzere 35 ülkeden 400'ün üzerinde firma katılmıştı. 2002 yılında 75 bin kayıtlı ziyaretçinin gezdiği fuarda, ziyaretçilerin yüzde 28'i Suriye dışından gelmişti.

Fuarda, "Endüstri Bölümü", "Yapı Bölümü", "Elektrik Bölümü", "İklimleme ve Soğutma Bölümü", ve "Otomobil Bölümü" olmak üzere beş ayrı bölümde çok geniş bir yelpazede ürün sergilenebilecek.

Tüm hizmetler dahil m² ücreti 300 ABD Doları olan fuarda, nakliyesiz m² ücreti 250 ABD Doları olarak belirlendi. Fuara katılım için 18 Nisan 2003 tarihine kadar başvurulabilecek. Detaylı bilgi Forum Fuarcılık ve Geliştirme A.Ş.'nin 312 419 19 32 numaralı telefonundan veya www.forumfuar.com adresinden alınabilir.


Son dönemde ilişkilerimizin hızla geliştiği Suriye'nin başkenti Şam, Türk yatırımcıları bekliyor. Doğu ile batı kültürlerinin buluşma noktalarından biri olan Şam'da 23-27 Mayıs 2003 tarihleri arasında düzenlenecek "SIMA '03 Suriye Uluslararası Endüstri Fuarı" bu pazara girmek isteyen yatırımcılar için cazip olanaklar sunuyor.

Forum Fuarcılık A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Meral Dinçer, Suriye'nin Irak'tan Lübnan, Ürdün ve Filistin'e kadar önemli oranda Arap nüfusunu barındıran bölgede transit ticaret ve reexport merkezi konumunda olduğunu söyleyerek, "Yatırım mallarının çoğunu Avrupa ülkelerinden sağlayan Suriye, ara malların büyük kısmını Türkiye, İtalya ve İspanya'dan ithal etmektedir. Türkiye, Suriye'nin ithalatında ilk beş ülke arasında bulunmaktadır. Suriyeli firmalar ülkemizin sanayileşme düzeyini iyi bilmekte, mallarımızın kalitesini, standardını beğenmekte ve fiyatlarımızı cazip bulmaktadır. Bu nedenle Suriye pazarında ülkemiz mallarına olan talep her zaman canlılığını korumaktadır. Firmalarımızın Suriye'de yapacakları ortak yatırımlarla, Ortadoğu pazarında geniş kapsamlı ve kalıcı şekilde yer edinebilmeleri mümkündür. Özellikle otomotiv ve inşaat alanında Suriye'nin açık bir pazar olduğu belirtilmektedir" diye konuştu.

 

 


SAYFAYI YAZDIR