İHRACATÇILAR LİBYA'YA

 

Türkiye ile ilişkilerini yeniden geliştirmek isteyen Libya, Türk ihracatçılarına yatırım şansı tanıyor. İki ülke arasındaki ticaret hacminin 2 milyar dolar seviyesine ulaşması beklenirken, Trablus'ta 2-12 Nisan 2002 tarihlerinde yapılacak uluslararası fuar, firmalarımızın Libya pazarına girmesine önemli zemin oluşturuyor.
 

Türkiye ile ekonomik ilişkilerini yeniden canlandırmak isteyen Libya, Trablus 31. Uluslararası Fuarı ile Türk ihracatçılarına yatırım şansı tanıyor. 2-12 Nisan 2002 tarihlerinde yapılacak fuar, Türk yatırımcılarına Libya pazarının kapılarını açacak.
Türkiye-Libya 18. Dönem Karma Ekonomik Komisyon toplantısında alınan kararların ardından Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın Libya'nın iki önemli sahasında petrol aramaya başlaması ve daha sonra Libya'nın Türk ürünlerine uyguladığı ambargoyu kaldırması iki ülke arasındaki ilişkileri canlandırdı. Libya, Trablus Limanı'ndan Türk menşeli ürünlerin girişini serbest bırakırken, Türkiye-Libya arasındaki ticaret hacminin 2 milyar dolar seviyesine ulaşması bekleniyor.

Tarihi ve kültürel bağlarımızın bulunduğu Libya'yla ticari ilişkilerimizin yeniden eski seviyesine gelmesinde Trablus'ta düzenlenen uluslararası fuarın büyük katkısının olacağı belirtiliyor. Bu nedenle, Libya'ya ihracatımızın daha da artması için, 2-12 Nisan 2002 tarihlerinde düzenlenen Trablus 31. Uluslararası Fuarı'na, Forum Fuarcılık ve Geliştirme A.Ş. Türkiye ulusal katılım organizasyonu gerçekleştiriyor.
Forum Fuarcılık ve Geliştirme A.Ş. Genel Müdürü Bilgin Aygül, sadece Libya'ya değil aynı zamanda diğer Kuzey Afrika ülkelerine yönelik ihracat için bu fuarda ürünlerimizi sergilememiz gerektiğini belirterek, "Libya üzerinden Sahil ve Sahra Devletleri Topluluğu üye ülkelerine ürün satmak daha kolaydır. Merkezi Trablus'ta bulunan bu topluluk, ileride Avrupa Birliği'nde olduğu gibi gümrük birliğini gerçekleştirmeyi hedeflemektedir. Bu nedenle, Libya'ya gitmek, Afrika'nın aşağı yukarı yarısına gitmek anlamına gelir" dedi. Türk firmalarının, Libya pazarını dikkate alması gerektiğini vurgulayan Aygül, Libya'nın Türk ürünlerini hem kalite hem de fiyat açısından tercih ettiğini kaydetti. Aygül, bu ülkeye başta tekstil ve gıda maddeleri olmak üzere inşaat malzemeleri, beyaz eşya, elektrikli-elektronik eşyalar, mutfak eşyaları, mobilya ve temizlik ürünlerinin rahatlıkla satılabileceğini vurguladı.

 

Trablus Uluslararası Fuarı'nda firmalarımız iki ayrı holde ürünlerini sergileyecek. Fuara katılım ücreti, bütün hizmetler dahil m²'si 350 Amerikan Doları olarak belirlendi. Fuara katılan firmalara devlet % 50 ile 80 arasında değişen oranlarda destek veriyor.
Geçen yıl 39 ülkeden 1227 firmanın katıldığı fuarda ülkemizi 22 firma temsil etmiş ve önemli iş bağlantıları gerçekleştirmişti.


Fuarda sergilenebilecek ürünler:

 

Un, yağ ve salça gibi temel gıda maddeleri, helva, kuruyemiş, maya, bakliyat, yem katkı maddeleri, ekmek fırını, demir-çelik ürünleri, inşaat ve sıhhi tesisat malzemeleri, seramik ürünler, fayans, yer döşemeleri, mermer, tuğla, kiremit, alçı, çimento, prefabrik yapılar, yol yapım ve taş kırma makineleri, hafif nakliyat arabaları, binek arabaları, minibüs, kamyon, otomotiv yedek parçaları, akü, oto lastiği, klima ve soğutucular, hafif silahlar, savunma sanayi ile ilgili araç ve gereçler, telekomünikasyon ürünleri, elektrik malzemeleri, dayanıklı tüketim malları, ev aletleri (elektrikli ve elektriksiz), bilgisayar ve aparatları, ilaç ve tıbbi malzeme, ortopedik ürünler, haşere zehirleri ve pompaları, tekstil ürünleri, spor malzemeleri, ayakkabı, çanta, sabun, tuvalet kâğıdı ve diğer temizlik maddeleri, kozmetik ürünler, ev ve mutfak eşyaları, porselen ve cam ürünler, halı, mobilya, okul ve ofis araçları, kırtasiye malzemeleri, ziraat ve hayvancılıkta kullanılan malzemeler, fabrika ve atölyeler için gerekli malzeme ve aletler ile tarım makineleri.