7. Sanat ve El Sanatları Fuarı 13-21 Ekim tarihleri arasında Ankaralıları sanatla buluşturacak. Fuara 30'a yakın ülkeden 300 sanatçı katılacak.

Ankara'yı sanatın da başkenti yapan "Arts & Crafts" yine sanat rüzgarı estirecek. Yıllardır etkinlikleriyle, çok farklı ülkelerden kültürleri buluşturmasıyla Ankaralıların gözbebeği olan fuar, bu yıl 13-21 Ekim tarihleri arasında kapılarını 7. kez açacak.

Atatürk Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilecek "7. Sanat ve El Sanatları Fuarı" Ankara'nın sanat hayatında önemli bir yere sahip. Ülkemizin farklı yörelerden farklı alanlarda sanatçılarını bir araya getiren fuar, aynı zamanda dünya sanatçılarının da buluşmasına sahne oluyor. Geçen yıl Almanya, Azerbaycan, Çin, Endonezya, Filipinler, Güney Afrika, Gürcistan, Hindistan, İran, Kazakistan, Kenya, Kırgızistan, Mısır, Özbekistan, Pakistan, Romanya, Sri Lanka, Tanzanya, Tayland, Ukrayna, Umman, Ürdün, Zambia, Zimbabve'den sanatçıların katıldığı fuara bu yıl daha çok ülkeden ilgi gösteriliyor.

Geçtiğimiz yıllarda sanat çevrelerinden ve başkentlilerden büyük beğeni toplayan fuarda, Kütahya'nın çinisi, Denizli'nin el dokuması, Hatay'ın ham ipeği, Maraş'ın ahşap oyması, Hakkari'nin kilimi ve daha birçok ürün dünya ülkelerinin özgün, yerel, orijinal çalışmalarıyla bir arada sergilenecek.

Forum Fuarcılık Genel Müdür Yardımcısı Dr. Meral Dinçer, 7 yıl önce Ankara'yı sanat kenti yapmak için yola çıktıklarını belirterek, "Fuarımıza gösterilen ilgi bu hedefimize ulaştığımızı kanıtlıyor. Adeta bir 'kültürler buluşması" niteliği taşıyan fuar hem dünya sanatçıları ile ülkemiz sanatçılarının fikir alışverişinde bulunmasını sağlamakta, hem zengin bir mozaik olan Anadolu sanat ve el sanatını günümüze taşımaktadır" dedi.

Dinçer, ziyaretçi ve katılımcıları sanat çatısı altında buluşturan fuar kapsamında, halkoyunundan klasik müzik konserine, defileden dia gösterimine, fotoğraf sergisinden panele 100'ü aşkın etkinlik gerçekleştirileceğini ifade etti.

Perakende satış yapılabilecek fuarda sergi standlarının m² ücreti 80 ABD Doları + KDV olarak belirlendi. Fuara katılım için 21 Eylül'e kadar başvurulabilecek Forum Fuarcılık A.Ş.'nin 0 312 419 19 32 nolu telefonu veya [email protected] adresine başvuranlar daha detaylı bilgi alabilecek.


Fuarda sergilenebilecek ürünler

Plastik sanatlar, resim, grafik, fotoğraf, karikatür, heykel, seramik, taş objeler, pişmiş toprak objeler, el işçiliğiyle üretilmiş cam objeler, işlenmiş madeni ürünler, ağaç oyma, kakma, sedef kakma vb. ahşap işleri, iplik dokumalı ürünler, halı, kilim, cicim, sumak, tülü gibi geleneksel dokumalar, maden, taş ve boncuk gibi malzemeler kullanılarak el işçiliğiyle üretilmiş takılar, ev dekorasyon ürünleri, maketler, küçük aksesuvarlar.

Antalya sanatla buluşacak

Forum Fuarcılık A.Ş.'nin Altın Portakal Film Festivali kapsamında düzenlediği Antalya 3. Uluslararası Sanat, El Sanatları ve Kitap Fuarı 29 Eylül'de başlıyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Altın Portakal Kültür ve Sanat Vakfı'nın desteklediği fuar 7 Ekim'e kadar açık kalacak.
Hasan Subaşı Kültür Parkı Cam Piramit Fuar ve Kongre Merkezi önünde gerçekleştirilecek fuara Türkiye'den ve dünyadan 100'ü aşkın kuruluş katılacak. Fuarda, resim, grafik, heykel, seramik, her türlü el sanatı ürünleri, ev dekorasyon ürünleri sergilenecek.

Ana Sayfa