Trablus Limanı açılıyor

Trablus Limanı'nın Türk menşeili ürünler için yeniden açılması bekleniyor 

Libya'nın başkenti Trablus'ta 2-12 Nisan tarihleri arasında düzenlenen "Trablus 30. Uluslararası Fuarı"nda Türk firmaları büyük ilgi gördü, Türk hollerini yaklaşık 120 bin kişi ziyaret etti. Ziyaretçiler arasında Libya Ekonomi ve Ticaret Bakanı Abdüsselam Ahmet El Cüveyr, Libya Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı, Libya Devlet Başkanı Muammer Kaddafi'nin büyük oğlu Muhammet El Kaddafi de vardı.

Birleşmiş Milletler ambargosunun kaldırılmasından sonra adeta yeniden doğan Libya'da düzenlenen fuar, hem Türk ürünlerinin tanıtılmasında hem de iki ülke ticari ilişkilerinin gelişmesinde etkili oldu. 39 ülkeden bin 227 firmanın katıldığı fuarda, 21 Türk firması, gıdadan otomotive, tekstilden temizlik malzemesine, dayanıklı tüketim mallarından mutfak eşyasına kadar çeşitli ürünler sergiledi. 
Forum Fuarcılık ve Geliştirme A.Ş. Genel Müdürü Bilgin Aygül, yaklaşık 5 yıldan bu yana durgun olan Türkiye-Libya ticari ilişkilerinin bu fuarla birlikte yeniden gelişeceğine inandıklarını belirterek, "Özellikle Türk ürünlerine kapalı olan Trablus Limanı'nın yeniden Türk menşeili ürünler için yakında açılacak olması ticaretimizi daha da geliştirecektir" dedi. Aygül, fuara katılan firmaların yüzde 80'inin olumlu görüşmeler yaptığını, yüzde 25'inin de bağlantı kurduğunu anlattı.
Libya yetkililerinin Türk firmalarına ve ürünlerine yakın ilgi gösterdiklerini ifade eden Aygül, kendilerine Trablus'ta "Türk İhraç Ürünleri Fuarı" düzenlenmesi yönünde teklif geldiğini söyledi. 

Fuar çerçevesinde, Türk işadamları, Libya Ticaret, Sanayi ve Ziraat Odaları Başkanı Abdullan Al Baruni ve Genel Müdürü İlhadi Muhammed El Fehm ile bir görüşme yaptı. 

Fuarda Akmaya, Aksa Jeneratör, Anadolu Isuzu, Arçelik, ASC Sabun, As Madeni Eşya, Aybakar Makine, Aygaz, Dalan Kimya, Doğrular Madeni Eşya, Malatya Pazarı, Mopsan İnşaat, Muya Poliüretan Kauçuk, Ram Dış Ticaret, Rotopak Ambalaj, Sarıtaş Makine, Sevin Sanayi, Superlit Boru, Türkkablo, Uğur Soğutma, Ulubaş Madeni Eşya yer aldı. Doğuş Vana da ziyaretçi olarak fuara katıldı.