Türk firmaları Mısır'ı fethedecek

 

Bir çok Türk firmasının Kahire'de ofis açarak ticari bağlantılar kurmaya çalıştığını anlatan Dinçer, Mısır'ın inşaat malzemelerinden demir-çeliğe, gıdadan kozmetiğe her türlü ürüne açık bir pazar olduğuna dikkat çekti.
Tüm hizmetler dahil m² ücreti 425 ABD Doları olan fuara, devlet % 50-80 oranlarında destek veriyor. Fuar ile ilgili ayrıntılı bilgi Forum Fuarcılık ve Geliştirme A.Ş.'nin 0 312 419 19 32 nolu telefonundan veya www.forumfuar.com adresinden alınabilir.
 

 

Fuarda sergilenebilecek ürünler:

Gıda maddeleri, bakliyat, kuru ve kurutulmuş meyve, demir-çelik ürünleri, plastik eşyalar, kauçuk ve deri ürünleri, kâğıt ve karton kutu, kristal, çelik mutfak takımı, beyaz eşya, mutfak-tuvalet-ev dekorasyonu için cam eşya, perdahlanmış cam levha, temizlik malzemeleri, sanayi tipi buzdolabı, radyo, soğuk hava veren vantilatörler, çanak ve normal TV antenleri, et kıyma makineleri, pirincin kabuğundan ayrılmasında ve parlatılmasında kullanılan makineler, tahin helvası yapan makineler, cips ve kornfleks yapan makineler, kimyevi maddeler, binek otomobiller, otomotiv yedek parçaları, kauçuktan havalı yeni dış lastikler, makine sanayi, takım tezgâhları, sıhhi tesisat malzemeleri, orman ürünleri, dalış kıyafetleri, korumalı kıyafetler, güneş tenteleri, boya fırçaları, teknik ve medikalde kullanılan malzemeler, bilgisayar malzemeleri.

Türk firmaları, ekonomik açıdan Kuzey Afrika'nın en güçlü ülkesi Mısır'da gerçekleştirilecek Kahire 35. Uluslararası Genel Ticaret ve Sanayi Ürünleri Fuarı için şimdiden gün saymaya başladı.

Türk yatırımcılar açısından önemli bir pazar niteliği taşıyan Mısır, Türk yatırımcıları ağırlamaya hazırlanıyor. Kuzey Afrika'nın en büyük fuarı olma özelliği taşıyan Kahire 35. Uluslararası Genel Ticaret ve Sanayi Ürünleri Fuarı, firmalarımızın Mısır'a ihracat yapmalarının yolunu açacak.
Bölge ülkeleriyle ticaretin geliştirilmesi için önemli kavşak noktası olan Mısır, 20-29 Mart 2002 tarihlerinde dünyanın dört bir yanından gelen binlerce firmayı ağırlayacak. Türk işadamları açısından Kuzey Afrika ülkeleri ile iş bağlantıları kurma olanağı tanıyacak fuarda, inşaat malzemelerinden otomotiv yan sanayiine, demir-çelikten kağıt ürünlerine kadar çok çeşitli alanlarda ürün sergilenebilecek.

1996 yılından bu yana Türkiye ulusal katılım organizasyonunu Forum Fuarcılık ve Geliştirme A.Ş.'nin düzenlediği fuara katılan Türk yatırımcılarının başarılı iş bağlantılarıyla Türkiye'ye döndüğüne dikkat çekildi. Kahire 35. Uluslararası Genel Ticaret ve Sanayi Ürünleri Fuarı'na ilişkin bilgi veren Forum Fuarcılık ve Geliştirme A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Dr. Meral Dinçer, "Dünyanın en büyük kentlerinden Kahire'de düzenlenen fuar, Kuzey Afrika'nın en büyük fuarı olma özelliği taşıyor. 2000 yılında 53 ülkeden 2 bin 209 firmanın katıldığı fuarı, 500 bini profesyonel olmak üzere 2 milyon kişi ziyaret etti, Türkiye 41 firmayla fuarda yer aldı. 2001 yılında ise 73 ülkeden 4 bin 300 firma katıldı. Türkiye fuarda 35 firmayla temsil edildi. Geçen yıl düzenlenen fuarda ağırlıklı olarak sanayi makineleri sergilendi. Türkiye'nin ürün yelpazesinin geniş olması, standlarımıza ilgiyi arttırırken, firmalarımızın tamamı bir çok iş bağlantısı yaparak Türkiye'ye döndü. Dolayısıyla 2002 yılında katılımcı sayımızın daha da artacağını tahmin ediyoruz" diye konuştu.