Sayfayı Yazdır
 Fuar Listesi
Yemen 4. Uluslararası Genel Ticaret ve Sanayi Ürünleri Fuarı 
 
 
Yemen 4. Uluslararası Genel Ticaret ve Sanayi Ürünleri Fuarı
Yemen 4. Uluslararası Genel Ticaret ve Sanayi Ürünleri Fuarı
08.06.2008-13.06.2008
Sanaa-Yemen
Fuar Detayı   Yerleşim Planı   Ülke Bilgisi   Sonuç Raporu   Fuar Destekleri

SANA’A 4. ULUSLARARASI GENEL TİCARET
ve SANAYİ ÜRÜNLERİ FUARI
8-13 Haziran 2008
Sana’a / YEMEN

ARAP YARIMADASI’NIN YÜKSELEN DEĞERİ…....


Başkenti : Sana’a
Yönetim Biçimi : Cumhuriyet
Resmi Dili : Arapça
Yüzölçümü : 527.970 km²
Nüfusu : 20,7 milyon
Para Birimi : Yemen Riyali (YER)
Başlıca İhracat Ürünleri : Ham petrol, kahve, ham deri, balık ve deniz ürünleri
Başlıca İthal Ürünleri : Gıda, canlı hayvan, makine ve aksamları, kimyasal ürünler
İhracatında Başlıca Ülkeler : Çin Halk Cumhuriyeti, Tayland, Singapur, Güney Kore
İthalatında Başlıca Ülkeler : Bileşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Çin Halk Cumhuriyeti, Fransa, Kuveyt, Amerika Bileşik Devletleri, Hindistan, Türkiye

Yemen; gelirinin %70’ını petrol ve petrol ürünlerinden sağlamakta, petrolden elde edilen gelir ile ekonomik gelişmesini tamamlamaya çalışmaktadır. 1990 yılında Kuzey ve Güney Yemen’in birleşmesi ekonomik büyümeyi hızlandırmıştır. Yemen dünyanın sayılı doğalgaz üreticilerinden biridir.

Umman, Katar, Bahreyn, BAE, Suudi Arabistan ile ticaret anlaşmaları vardır , Hodeida Serbest Bölgesi bulunmaktadır.

Yemen, Cibuti vasıtasıyla Somali, Etyopya ve Eritre pazarına girme olanağı da sağlamaktadır. Cibuti, nüfusu az ve üretimi olmayan bir ülke olmakla birlikte en önemli gelir kaynağı ithal ettiği ürünleri Somali, Eritre ve Etiyop’ya ya ihraç etmesidir. Çoğrafi konumu ve son derece gelişmiş bir limana sahip olması Cibuti’ye re-export yapma olanağı getirmiştir.

Yemen ekonomisinde 1980’li yıllarda çıkarılmaya başlanan petrol önemli bir yere sahiptir. Yemen’in günlük petrol üretimi ortalama 400 bin varil dolaylarındadır. Bu üretim hacmiyle Yemen dünyada 30. sırada yer almaktadır. Petrol gelirleri devlet gelirlerinin yaklaşık %70’ini,toplam ihracatın ise %90’ını oluşturmaktadır. En zengin petrol yatakları Masila bölgesinde yer almaktadır. Sana’nın doğusundaki Marib vilayeti petrol rezervleri bakımından ikinci zengin bölgedir.

Yemen 1990’lardan itibaren ekonomisini yeniden yapılandırarak özel sektöre dayalı bir pazar ekonomisi uygulamaya başlamış ve daha gerçekçi bir kur politikası benimsemesinin sonucu olarak, ekonomi 1990-2000 döneminde ortalama %5,5 oranında reel büyüme oranına ulaşmıştır.

Yemen ekonomisi 2000 yılında dünya petrol fiyatlarındaki artış ve kamu harcamalarını kısmaya yönelik uygulamalar sayesinde hızlı bir gelişme göstermiştir.

ABD, AB ülkeleri ve Dünya Bankası’nın yardımları ülkenin ekonomisinde önemli bir yere sahiptir. Yemen 2005 yılında ABD’den yaklaşık 40 milyon dolar, AB’den ise yaklaşık 27 Milyon Euro yardım almıştır.

Yemen’de sanayileşme başlangıç aşamasındadır. Ülkede ağır sanayi hemen hemen mevcut değildir. Başlıca sanayi kuruluşları; çimento, alüminyum, plastik, ilaç, tekstil, boya, temizlik malzemeleri, sigara, dayanıklı süt ve un fabrikalarıdır. Büyük çaplı sanayi kuruluşlarının çoğunluğu devlet girişimleri olup, halen özelleştirilmeleri için hazırlıklar yapılmaktadır.

Petrolden sonra tarım sektörü Yemen ekonomisini ayakta tutan sektörlerin başında gelmektedir. Yemen’de işgücünün %58’i tarım alanında çalışmakla birlikte, tarımın geleneksel yöntemlerle yapılması ve su kaynaklarının kıtlığı nedeniyle bu sektörden elde edilen gelir oldukça düşüktür. Yetiştirilen başlıca tarım ürünleri; pamuk, kahve, mısır, darı, arpa, çeşitli meyve ve sebze türleridir. Ülke ayrıca deniz ürünleri bakımından oldukça zengindir. Yemen, gıda maddesi olarak deniz ürünleri, kahve, meyve ve sebze ihraç etmekte buna karşılık buğday, pirinç ve mısır ithal etmektedir.

6-8 Eylül 2005 tarihleri arasında Ankara’da 3. Dönem KEK toplantısı sırasında ticaret, standardizasyon, yatırımlar, sanayi, enerji, tarım ve balıkçılık, ulaştırma, müteahhitlik ve danışma hizmetleri, turizm, doğanın korunması, sağlık, kültür, arşivler, yüksek öğrenim ve gençlik ve spor konuları ele alınmıştır.

Yemen ile dış ticaretimiz 1995-2005 yılları arasında 2000 yılı hariç devamlı bir artış göstermiştir. 2005 yılı içerisinde Yemen’li firmaların ülkemizden ithalat yapmak amacıyla talep ettikleri ürünler arasında; demir-çelik, çeşitli makineler, petrol sektöründe kullanılan borular, beyaz eşya, taşıt araçları ve giyim eşyalarından gıda maddelerine kadar çok çeşitli ürünler yer almaktadır.

FUAR HAKKINDA BİLGİLER
Geçtiğimiz yıl ikincisi düzenlenen Sana’a Uluslararası Fuarı’na 12 ülkeden toplam 114 firma katılım yapmıştır. Katılımcı ülkeler arasında Ürdün, Kuveyt, Mısır, İtalya, Suudi Arabistan, Malezya, Japonya, Tayland, Çin, İran ve Yemen yer almıştır. Fuarı yaklaşık olarak 35.000 kişi ziyaret etmiştir.

FUARDA SERGİLENECEK ÜRÜNLER
Tarım makinaları ve ekipmanları, değirmen makinaları, un, yağ ve salça gibi temel gıda maddeleri, helva, kuruyemiş, maya, bakliyat, yem katkı maddeleri, ekmek fırını, demir-çelik ürünleri, inşaat ve sıhhi tesisat malzemeleri, seramik ürünler, fayans, yer döşemeleri, mermer, tuğla, kiremit, alçı, çimento, prefabrik yapılar, yol yapım ve taş kırma makineleri, hafif nakliyat arabaları, binek arabaları, minibüs, kamyon, otomotiv yedek parçaları, akü, oto lastiği, klima ve soğutucular, hafif silahlar, savunma sanayi ile ilgili araç ve gereçler, telekomünikasyon ürünleri, elektrik malzemeleri, dayanıklı tüketim malları, ev aletleri (elektrikli ve elektriksiz), bilgisayar ve aparatları, ilaç ve tıbbi malzeme, ortopedik ürünler, haşere zehirleri ve pompaları, tekstil ürünleri, spor malzemeleri, ayakkabı, çanta, sabun, tuvalet kâğıdı ve diğer temizlik maddeleri, kozmetik ürünler, ev ve mutfak eşyaları, porselen ve cam ürünler, halı, mobilya, okul ve ofis araçları, kırtasiye malzemeleri, ziraat ve hayvancılıkta kullanılan malzemeler.

FUAR KATILIM ÜCRETİ
Tüm hizmetler dahil m² fiyatı : 330 ABD Doları
Nakliye ve gümrük hizmetleri hariç m² fiyatı : 300 ABD Doları
En küçük stand 9 m²’dir.
Ödemelerde yapıldığı günün ABD Doları karşılığı T.C. Merkez Bankası efektif satış kuru esas alınır.

ÖDEMELERİN YAPILABİLECEĞİ BANKA HESAP NUMARALARI

BANKA YTL HESABI USD HESABI
Garanti Bankası
Siteler Şubesi
(411 Şube)
6297558 9092049
Akbank
Ankara Ticari
(834 Şube)
164696 703

FUAR KATILIM ÜCRETİNE DAHİL HİZMETLER
Stand konstrüksiyonu, halı,1 masa , 2 sandalye, her 12 m²’ye 2 spot ve 2 raf, çöp sepeti, küllük, elektrik prizi, standların İngilizce ve Arapça alınlık yazısı, Türk katılımcılar kataloğunda firma bilgilerine yer verilmesi, genel temizlik ve genel güvenlik hizmetleri, nakliyeli sözleşmelerde ; sergilenecek ürünleri Türkiye- Yemen- Türkiye nakliyesi (kiralanacak her bir m² için 0,15 m³ ve/veya 40kg. ürünün nakliyesi Forum A.Ş.’ye ait olup bu hacim ve/veya ağırlıkları aşan her 1 m³ için 400 ABD Doları ve 1 kg. için 1 ABD Doları katılımcı firma tarafından ödenecektir), handling hizmetleri, gümrük hizmetleri ve nakliye sigortası.

EKSTRA MALZEME VE HİZMETLER
Fuar katılım ücretine dahil malzeme ve hizmetler dışında talep edilecek eşya ve hizmetler (tv, video, bilgisayar, ekstra yapı tesisat ve dekorasyon malzemeleri, hava, trifaze elektrik, buzdolabı, hostes, tercüman vb.) bedeli karşılığı Forum Fuarcılık ve Geliştirme A.Ş. tarafından sağlanacaktır.

KATILIMCILARA SAĞLANACAK DEVLET DESTEĞİ
"2004/6 sayılı Tebliğ uyarınca, katılımcı firmalar, katılım bedelleri üzerinden sektörel nitelikli fuarlar için 15.000 ABD dolarını aşmamak üzere, % 50 oranında teşvikten yararlandırılırlar. SDŞ şirketleri için bu oran %75 tir."
Tebliğde daha sonra değişiklikler yapılması halinde, söz konusu değişiklikler firmalara yansıtılacaktır.

TÜRK KATILIMCILAR KATALOĞU
Türk katılımcılar kataloğu, 12x21 cm. boyutlarında, tamamı renkli ve İngilizce hazırlanacaktır. Katılımcı, profesyonel ziyaretçi ve Yemen’deki ilgili kurum-kuruluşlar ile ticari temsilciliklere dağıtılacak kataloğa dileyen firma ücreti karşılığında reklam verebilecektir.

Reklam Fiyatları

Arka Kapak Renkli 500 ABD Doları
Kapak İçleri Renkli 350 ABD Doları
İç Sayfalar Renkli 250 ABD Doları

SEYAHAT VE KONAKLAMA
Fuara katılacak firma temsilcileriyle ziyaretçilerin seyahat ve konaklama işleri Forum A.Ş.’nin kuruluşu olan 3F Turizm Seyahat Ltd. Şti. tarafından organize edilecektir.

SON BAŞVURU TARİHİ : 01 Mayıs 2008

 

Copyright © 2001-2008  Forum Fuarcılık ve Geliştirme A.Ş.
76. Sok. No: 4 06460 A.Öveçler-Ankara/TÜRKİYE
Tel: +90 (312) 473 60 00 (pbx)
Faks: +90 (312) 473 60 10