Sayfayı Yazdır
 Fuar Listesi
Tahran Uluslararası Sanayi Fuarı 
 
 
Tahran Uluslararası Sanayi Fuarı
Tahran 6. Uluslararası Sanayi Ürünleri Fuarı
17.09.2006-20.09.2006
Tahran-İran
Fuar Detayı   Yerleşim Planı   Ülke Bilgisi   Sonuç Raporu   Fuar Destekleri

TAHRAN 6. ULUSLARARASI SANAYİ FUARI

17-20 EYLÜL 2006
Tahran-İRAN

Tahran Kılavuzu 2006 İçin Tıklayınız
Gerekli Formlar İçin Tıklayınız

İran ve Türkiye Arasında Giderek Artan Yatırımlar ve Dış Ticaret…
Türkiye ve İran’ın ortak sınırlara, ortak değerlere ve kültürel benzerliklere sahip olmaları, iki ülke arasında ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi açısından büyük bir avantaj yaratmaktadır.

İran, Türkiye’nin Orta Asya’ya açılımında en kısa güzergah olması ve gerekli altyapı olanakları sunabilmesi açısından önemlidir. Aynı şekilde Türkiye’nin de İran’ın batı pazarlarına yönelik kara ulaşımında ve Trabzon, Ceyhan gibi limanlarla bu pazarlara yapılacak deniz taşımacılığında en kısa güzergah olma ayrıcalığı bulunmaktadır.

Son 3 Yılda, Ticaret Hacmi %260 Büyüdü...
Türkiye’nin İran’a ihracatı 2005 yılında 900 milyon dolar seviyesine ulaşmıştır. Ticaret hacmi ise son üç yıl içinde %260 artarak 2005 yılında 4 milyar 370 milyon dolar seviyesinde gerçekleşmiştir. İki ülke arasındaki ticaret hacminin 2010 yılında 10 milyar dolara ulaşması hedeflenmektedir.

İki ülke arasında normal kanallardan gerçekleşen ticarete ek olarak, resmi kayıtlara dayanmayan, kayıt dışı olarak gerçekleşen önemli bir ticaret hacmi bulunmaktadır. Söz konusu ticaretin 400 milyon dolar seviyesinde olduğu tahmin edilmektedir.

İran’ın belli bölgelerinde Türkçe çok yaygın olarak konuşulmakta, Türk televizyonlarının izlenebilmesi nedeniyle Türkçe konuşan insan sayısı da artmaktadır. Bu avantajların iyi değerlendirilebilmesi her iki ülke için de büyük önem taşımaktadır.

Tamamlayıcı Ekonomilerle Ortak Yatırımlarla Büyümek…
Her iki ülke birbirini tamamlayacak ekonomilere sahiptir. Karşılıklı yapılacak ortak yatırımlar ticarete çok daha büyük ivme kazandırılabilir.

60’ın üzerindeki Türk firması; Gıda, Makine, Otomotiv ve Yedek Parça, İnşaat Malzemeleri alanlarında İran’daki yatırımlarını yoğunlaştırmıştır.

Ayrıca İran’daki Çabahar liman şehri, Culfa, Kiş ve Keşm adalarında bulunan Serbest Bölgeler de Türk ve İran sermayesine ortaklaşa yatırım yapma olanağı sunmaktadır.

Off-Set Olanakları Değerlendirilmelidir.
Kaynakların verimli kullanılması zorunluluğu, tüm dünyada giderek artan oranda tercih edilen ve “nakit yerine kaynak kullanımı” olarak özetlenebilecek Off-Set uygulamasını gündeme getirmektedir. Dolayısıyla “Karşılaştırmalı Üstünlükler” ilkesi çerçevesinde karşılıklı olarak, daha ucuza üretilen ürünlerin ticareti yoğunlaştırılabilir.

Farklı Sektörlerde İş Birliği Olanakları…
Türkiye ve İran ekonomilerinde KOBİ’ler önemlidir. Bu çerçevede, özellikle endüstriyel alanlarda iki ülke için işbirliği olanakları mevcuttur.

Otomotiv ve Yedek Parçaları, Tekstil, Konfeksiyon, Çimento, Tarımsal Ürün İşleme, Ambalaj Makine ve Ekipmanları gibi sektörler potansiyel iş birliği alanları olarak öne çıkmaktadır.

Ayrıca Bankacılık ve Taşımacılık sektörleri de iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin yoğunluk kazanacağı sektörler olarak ön plandadır.

Fuar Hakkında Bilgiler
Tahran Fuar alanında 17-20 Eylül 2006 ‘de gerçekleştirilecek Tahran 6. Uluslararası Sanayi Ürünleri Fuarı, İran Ticaret Bakanlığı’na bağlı Iran International Exhibitions Co. tarafından organize edilmektedir.

Fuarın ulusal katılım organizasyonu Forum Fuarcılık ve Geliştirme A.Ş. tarafından gerçekleştirilecektir.

2004 yılında gerçekleştirilen 4. Tahran Sanayi Fuarı’nda 35 ülkeden 650 firma, Türkiye’den 220 firma katılmıştır; 2005 yılında ise 28 ülkeden 400 firma, Türkiye’den 114 firma katılmıştır. Toplam 2 hol ve açık alanda ürünlerini sergileyen firmalarımız, fuarda önemli iş bağlantıları sağlamışlardır.

Fuarda Sergilenecek Ürünler
Tarım makine ve ekipmanları, değirmen makineleri, tekstil-deri makineleri ve ekipmanları, matbaa makineleri ve ekipmanları, ambalajlama makineleri, metal işleme teknolojisi, PVC ve alüminyum işleme makineleri, inşaat makineleri, kaynak makineleri, pompa, kompresör, vana, redüktör, kalıp elemanları, motorlar, dişli kutuları ve aksesuarları, torna tezgahları ve CNC’ler, metal endüstrisi, ölçme aletleri, vinç ve konveyör bantları, sıvı ve havalı hidrolik makine ekipmanları, ısı ölçüm cihazları, hassas mühendislik aletleri, mekanik ölçme ve kontrol araçları, diğer hassas aletler ve ölçüm cihazları, kimya-selüloz, inşaat, elektrik, elektronik, enerji, çevre teknolojileri, gıda teknolojileri, plastik mamuller, her türlü makine ve makine yedek parçaları, mühendislik hizmetleri, ısıtma ve soğutma endüstrisi, arıtma sistemleri, klima ve sanayi vantilatörleri, orman ürünleri, demiryolu malzemeleri, otomobil ve oto yedek parçaları.

Fuara Katılım Ücreti ve Ödeme Şekli

İç Alan
Tüm hizmetler dahil m2 ücreti
400 ABD Doları
Nakliye ve gümrük hizmetleri hariç m2 ücreti
350 ABD Doları

En küçük stand alanı 9 m2’dir.

Dış Alan
Tüm hizmetler dahil m2 ücreti
200 ABD Doları
Nakliye ve gümrük hizmetleri hariç m2 ücreti
150 ABD Doları

Ödemelerin yapılabileceği banka hesap numaraları;

BANKA

YTL HESABI

USD HESABI

Garanti Bankası Yenişehir Şb. (411)

6297558

9092049

Akbank Ankara Ticari Şb. (834)

164696

703

Fuar Katılım Ücretine Dahil Hizmetler
Stand konstrüksiyonu, halı, her 3 m2’ye 1 spot, 1 masa, 2 sandalye, 1 çöp sepeti, 1 küllük, standların alınlık yazıları, sergilenecek ürünlerin Türkiye-Tahran-Türkiye nakliyesi (kiralanan her bir m2 için 0.15 m3 ve 40 kg. ürünün nakliyesi Forum A.Ş.’ye ait olup bu hacim ve ağırlıkları aşan her 1 m3 için 150 ABD Doları ve 1 kg. için 1 ABD Doları katılımcı firma tarafından ödenecektir), gümrük işlemleri, nakliye sigortası, fuar kataloğunda firma bilgilerine yer verilmesi, genel temizlik ve güvenlik hizmetleri.

Ekstra Malzeme ve Hizmetler
Fuar katılım ücretine dahil malzeme ve hizmetler dışında talep edilecek eşya ve hizmetler (tv, video, bilgisayar, ekstra yapı tesisat ve dekorasyon malzemeleri, buzdolabı, hostes, tercüman vb.) bedeli karşılığı Forum Fuarcılık ve Geliştirme A.Ş. tarafından sağlanacaktır.

Katılımcılara Sağlanacak Devlet Desteği
“2004/6 sayılı Tebliğ uyarınca, katılımcı firmalar, katılım bedelleri üzerinden sektörel nitelikli fuarlar için 15.000 ABD dolarını aşmamak üzere, %50 oranında teşvikten yararlandırılırlar. SDŞ şirketleri için bu oran %75’dir.

Tebliğde daha sonra değişiklik yapılması halinde, söz konusu değişiklikler firmalara yansıtılacaktır.

Türk Katılımcılar Katalogu
Türk katılımcılar kataloğu, 12x21 cm. boyutlarında, kapağı ve reklam sayfaları kuşe kâğıda renkli basılacak ve İngilizce hazırlanacaktır. Katılımcı, profesyonel ziyaretçi ve İran’daki ilgili kurum-kuruluşlar ile ticari temsilciliklere dağıtılacak kataloğa dileyen firma ücreti karşılığında reklam verebilecektir.

Reklam Fiyatları
Arka Kapak Renkli 1000 ABD Doları
Kapak İçleri Renkli 400 ABD Doları
İç Sayfalar Renkli 300 ABD Doları

Seyahat ve Konaklama
Fuara katılacak firma temsilcileriyle ziyaretçilerin seyahat ve konaklama işleri Forum A.Ş.’nin kuruluşu olan 3F Turizm Seyahat Ltd. Şti. tarafından organize edilecektir.

Daha detaylı bilgiye;
Ankara için,

Elçin ERGİN
0 (312) 419 19 32 numaralı telefon ve
[email protected]
[email protected] e-mail adresi,

İstanbul için,
0 (212) 275 42 48 numaralı telefon ve
[email protected]
e-mail adresinden ulaşabilirsiniz.

Son Başvuru Tarihi: 15 Ağustos 2006

 

Copyright © 2001-2007  Forum Fuarcılık ve Geliştirme A.Ş.
76. Sok. No: 4 06460 A.Öveçler-Ankara/TÜRKİYE
Tel: +90 (312) 473 60 00 (pbx)
Faks: +90 (312) 473 60 10